Wrocław – top 5 powodów, dla których warto kupić tu mieszkanie

Wrocław to stolica Dolnego Śląska i czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce, które oficjalnie zamieszkuje ponad 640 tysięcy mieszkańców. Oficjalnie, ponieważ według nieoficjalnych statystyk może to być nawet 1 mln osób. Dla wielu to atrakcyjne miejsce do zamieszkania na stałe. Dlatego sprawdzamy, co przemawia za przeprowadzką do Wrocławia.

Powód pierwszy: dobrze rozwinięty rynek pracy

Wrocław to znakomite miejsce do rozwoju zawodowego. Potwierdzeniem tego faktu jest wiele nagród w kategorii atrakcyjnego miejsca pracy dla specjalistów oraz menedżerów. W stolicy Dolnego Śląska swoje siedziby ma wiele znanych korporacji (m.in. Credit Suisse, Google, Nokia Networks, Qatar Airways, Volvo).

Poza tym to mocny ośrodek branży metalowej (m.in. Centrozłom, Hutmen, FAT-Haco, Wabco). We Wrocławiu znajdują się także zakłady farmaceutyczne (m.in. Hasco-Lek, US Pharmacia Leki, Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy Gallena, Herbapol Wrocław SA). Mało kto wie, że na terenie stolicy Dolnego Śląska działają również dwie stocznie rzeczne. Poza tym to szeroko rozwinięty sektor bankowy, galerie i wiele punktów usługowych (m.in. kawiarnie i restauracje). Wrocław wspiera też młodych przedsiębiorców, dlatego szybko rozwija się tutaj rynek startupów.

Nie bez znaczenia jest fakt, że Wrocław to miasto z jedną z największych średnich płac. Średnie wynagrodzenie wynosi tutaj ok. 6000 zł.

Powód drugi: miasto uniwersyteckie tętniące życiem

Wrocławski rynek to miejsce tętniące życiem przez całą dobę. Skupia się tu mnóstwo klimatycznych knajp i pubów. Oczywiście nie brakuje także zabytków z punktem centralnym, czyli gotyckim Ratuszem. Warto wspomnieć też o przepięknych kamienicach wrocławskiego Starego Miasta, gdzie nie brakuje imprez kulturalnych (m.in. festiwale, koncerty, sztuki, wydarzenia sportowe) skupiających młodych ludzi.

To akurat nie dziwi, bo Wrocław to również miasto uniwersyteckie. Do publicznych uczelni należą tutaj Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Akademia Wychowania Fizycznego, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Muzyczna, Akademia Wojsk Lądowych czy Akademia Sztuk Teatralnych.

Powód trzeci: stabilny rynek nieruchomości

Wrocław to również szeroki i stabilny rynek nieruchomości. Nie brakuje ich wśród inwestycji deweloperskich, ale również na rynku wtórnym. We Wrocławiu i jego okolicach mamy wiele mieszkań oraz domów na sprzedaż i wynajem.

Zapotrzebowanie na mieszkania we Wrocławiu jest ogromne, dlatego deweloperzy nie próżnują i realizują kolejne inwestycje. Pojawiają się one na obrzeżach i w centrum miasta, dlatego każdy powinien znaleźć coś w sam raz dla siebie. Dobrym przykładem są tutaj nowe mieszkania na sprzedaż w dzielnicy Fabryczna, ale to tylko jedna z wielu inwestycji realizowanych na terenie Wrocławia.

Powód czwarty: znakomita infrastruktura dla rowerzystów

Wrocław bardzo mocno inwestuje w rozwój infrastruktury rowerowej i ekologicznego trybu życia. Na terenie miasta jest mnóstwo ścieżek rowerowych, a to nie koniec. Jeśli jesteśmy miłośnikami dwóch kółek i przejażdżek rowerowych, we Wrocławiu i wokół stolicy Dolnego Śląska nie będziemy się nudzić.

Powód piąty: dobrze rozbudowana komunikacja miejska

Jak wspomnieliśmy wyżej, Wrocław to mnóstwo różnego rodzaju knajpek, pubów i najróżniejszych wydarzeń kulturalnych, które odbywają się o każdej porze dnia przez okrągły rok. Wiele z nich ma miejsce w centrum, dlatego nie będzie problemu ze zmianą lokalizacji. Możemy to zrobić pieszo, choć sam Wrocław jest bogaty w linie tramwajowe i autobusowe. Dzięki temu przemieszczenie się po stolicy Dolnego Śląska jest bardzo łatwe.

Nie ulega wątpliwości, że Wrocław to naprawdę ciekawe miejsce do życia. Coś dla siebie znajdą tutaj studenci, ale również osoby dorosłe szukające sobie bezpiecznej przystani dającej możliwość rozwoju i gwarancję stabilnej, dobrze płatnej pracy.