Dach to kluczowy element finalizacji budowy własnego domu, ale jednocześnie duży wydatek. W przypadku budynków jednorodzinnych najczęściej stosuje się dachy dwuspadowe. Sprawdzamy, ile kosztuje taki dach, jak wygląda proces jego budowy krok po kroku i jakie materiały są nam do tego niezbędne.
Jak wygląda dach dwuspadowy?
Dach dwuspadowy jest najprostszy, a przy tym najtańszy i właśnie z uwagi na cenę cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów. Nie ma tutaj dodatkowych załamań połaci, brak także dodatkowych lukarn, co pozwala mocno zaoszczędzić na pracy dekarzy, a tym samym również kosztach. Dach dwuspadowy (dwupołaciowy, siodłowy, szczytowy) bazuje na dwóch przeciwległych połaciach połączonych w tzw. kalenicy. Charakterystyczną cechą dachu szczytowego są trójkątne ściany boczne (szczyty).
Do budowy dachu niezbędne są nam różne materiały budowlane. Żeby mieć cały, kompletny dach potrzebujemy do tego m.in. drewna suszonego komorowo, tarcicy, blachy do obróbki dekarskiej, dachówki lub blachodachówki, okuć stalowych, rynien, wiatrownic, folii dachowej, wełny mineralnej, styropianu i materiałów montażowych.
Wznoszenie dachu dwuspadowego krok po kroku:
- Osadzenie szpil w ścianach i przymocowanie do nich murłaty.
- Budowa więźby dachowej (ustawienie krokwi i modelowanie konstrukcji dachu).
- Foliowanie (pokrycie dachu folią dachową) lub deskowanie (obicie dachu deskami z podkładem ze zwykłej folii).
- Położenie łat, na których znajdzie się blachodachówka lub dachówka.
- Montaż rynien, pasa nadrynnowego, okien dachowych, okapu, komina, wiatrownicy, kalenicy itp.
- Ułożenie dachówki lub blachodachówki.
- Ocieplenie poddasza (np. styropian lub wełna mineralna).
Ile kosztuje dach dwuspadowy o powierzchni do 150 mkw.?
Oczywiście cena dachu dwupołaciowego jest różna, zależna m.in. od jego powierzchni, ale także użytych materiałów. Za przykład wzięliśmy domy na sprzedaż w Legnicy z pokryciem w granicach 120-150 mkw.
Największym kosztem jest oczywiście drewno. Przy dachach o powierzchni do 150 mkw. musimy zapłacić za materiał wraz z robocizną do 15 000 zł. Różne ceny ma też zewnętrzna okładzina, jaką pokryjemy dach. Najbardziej ekonomicznym wyborem jest blachodachówka (od ok. 30 do 60 zł/mkw.), zwłaszcza że jest ona stosunkowo lekka, a więc nie wymaga ekstremalnie wytrzymałej więźby dachowej. Droższa jest dachówka ceramiczna (do 90 zł/mkw.). Poza tym wybór dachówki ceramicznej to wyższe koszty robocizny (ok. 60-80 zł/mkw. przy 40-70 zł/mkw. dla układania blachodachówki).
Oczywiście na koszty wpływają też inne elementy i etapy wznoszenia dachu (foliowanie, łacenie, budowa komina, montaż pasa nadrynnowego i rynien, okna dachowe). Łączny koszt budowy dachu dwuspadowego o powierzchni ok. 150 mkw. kosztuje od 25 do 50 tys. zł. Koszty są więc duże, a dach bez wątpienia jest jednym z najdroższych etapów budowy domu, aby otrzymać stan surowy zamknięty. Z drugiej strony musimy pamiętać, że dachy wielospadowe są jeszcze droższe, zwłaszcza te pokryte dachówką ceramiczną.