Kino na Dachu nad Legnicą - letnie seanse z mocnym repertuarem

FOT. Legnickie Centrum Kultury
Na dachu Galerii Piastów w Legnicy znów zrobi się filmowo, lekko i bardzo wakacyjnie. 33. Legnicka Akademia Filmowa wyciąga kino pod gołe niebo i serwuje zestaw, który łączy wzruszenie, energię i solidne filmowe emocje 🎬🌙
- Legnicka Akademia Filmowa - Kino na Dachu miesza lato z dobrym kinem
- Almodóvar, polskie indie i anime, które nie schodzi z języka
- Wieczór na dachu ma prosty układ - przyjść, usiąść i dać się porwać
33. Legnicka Akademia Filmowa - Kino na Dachu miesza lato z dobrym kinem
Tegoroczne seanse na dachu to propozycja dla tych, którzy lubią oglądać filmy inaczej niż zwykle - z miejskim pejzażem w tle i wieczorem, który sam w sobie robi klimat. Wszystkie pokazy odbywają się w ramach 33. Legnickiej Akademii Filmowej - Warsztatów Filmu Animowanego, a organizatorzy stawiają na repertuar, który nie puszcza widza obojętnie.
Na dobry początek zaplanowano dwa tytuły, które mają zupełnie inny temperament, ale ten sam potencjał, by zostać w głowie na dłużej:
- 31 lipca 2026 (piątek), godz. 21:00 - “W pokoju obok”
- 1 sierpnia 2026 (sobota), godz. 21:00 - “Piosenki o miłości”
Oba seanse odbędą się na dachu Galerii Piastów, wejście od kina Helios. I najważniejsze z perspektywy mieszkańca - wstęp na wszystkie projekcje jest wolny. To ten typ letniej propozycji, przy którym nie trzeba długo się zastanawiać, tylko po prostu przyjść.
Almodóvar, polskie indie i anime, które nie schodzi z języka
Pierwszy z filmów, “W pokoju obok”, to kino Pedra Almodóvara w wersji pełnej barw, emocji i relacji na granicy czułości oraz bólu. W centrum są dwie bohaterki - pisarka i reporterka wojenna - których drogi po latach znów się przecinają w Nowym Jorku. To opowieść o przyjaźni, rodzinie z wyboru i o tym, że czasem najważniejsze więzi wracają wtedy, gdy wcale się ich nie planuje.
Drugi wieczór, czyli “Piosenki o miłości”, brzmi zupełnie inaczej - bardziej intymnie, bardziej po polsku, bardziej „z życia”. Film Tomasza Habowskiego pokazuje spotkanie dwóch osób, które ciągnie do muzyki, ale też do własnych ambicji. Tu ważne są rytm, niedopowiedzenia i uczucie, które próbuje przebić się przez różne życiowe plany. Projekcja będzie dostępna także dla widzów ukraińskojęzycznych dzięki napisom.
A potem program skręca jeszcze mocniej w stronę filmowych klasyków:
- 7 sierpnia 2026 (piątek), godz. 21:00 - “Spirited Away: W krainie bogów”
- 8 sierpnia 2026 (sobota), godz. 21:00 - “Parasite”
Pierwszy z nich to kultowa animacja Hayao Miyazakiego, nagrodzona Oscarem i Złotym Niedźwiedziem. Pokaz odbędzie się na dachu Galerii Piastów, wejście od kina Helios, a film ma polskie napisy i jest przeznaczony dla widzów od 12. roku życia. Drugi tytuł - “Parasite” - to z kolei błyskotliwy thriller Bong Joon-ho o świecie, w którym spryt, marzenia i ekonomiczne różnice zderzają się z impetem godnym najlepszego kina gatunkowego.
W obu przypadkach obowiązuje ten sam adres emocji: film ma działać i bawić, i uwierać, i zostawać w pamięci po wyjściu z dachu. ✨
Wieczór na dachu ma prosty układ - przyjść, usiąść i dać się porwać
Cały cykl jest pomyślany jako propozycja dla młodzieży i dorosłych - 16+, z jednym wyjątkiem przy anime Miyazakiego, gdzie obowiązuje próg 12+. Jeśli ktoś szuka w Legnicy letniego wyjścia, które nie wymaga wielkich przygotowań, to właśnie trafił na dobry adres.
Najkrócej rzecz ujmując:
- 31 lipca 2026, godz. 21:00 - “W pokoju obok”
- 1 sierpnia 2026, godz. 21:00 - “Piosenki o miłości”
- 7 sierpnia 2026, godz. 21:00 - “Spirited Away: W krainie bogów”
- 8 sierpnia 2026, godz. 21:00 - “Parasite”
- Miejsce: dach Galerii Piastów, wejście od kina Helios
- Cena: wstęp wolny
Jeśli trzeba doprecyzować szczegóły, Legnickie Centrum Kultury udziela informacji pod numerem 76 723-37-00. A poza tym - tu naprawdę wystarczy dobra pogoda, wieczór i chęć, żeby zobaczyć kino z trochę innej perspektywy 🌆
na podstawie: Legnickie Centrum Kultury im. Henryka Karlińskiego.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Legnickie Centrum Kultury). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Legnicki Rynek w wojskowym rytmie - święto z orkiestrą i potańcówką

Kino na Dachu nad Legnicą - letnie seanse z mocnym repertuarem

Wakacyjne poranki w Piast - skarpetki, Belle i Pucio na ekranie

Legnickie Lato rozkręci wakacje w mieście - od tańca po koncerty pod chmurką

W Legnicy jeden fałszywy telefon potrafi zablokować pilną pomoc

Legnica układa kulturalne lato - od Satyrykonu po wielkie sceny

Nagła wymiana pieca gazowego - tak działają domowe wizyty sprzedawców

Świadek w Legnicy przerwał włamanie. 22-latek nie uciekł daleko

Piastowie Legnicy wracają do biblioteki - Morawiec opowie o rycerzach i utracjuszach

Legnica znów jedzie nad morze - wakacyjny pociąg wraca na tory

Strażacy uczą ratować życie podczas Legnickich Wianków

Poranna akcja w Legnicy wyłapała kilku pijanych kierowców

Słoneczna i Pancerna w remoncie – w Legnicy wchodzą w kolejne etapy prac

Przedszkolaki dostały lekcję przed wakacjami - policjantka mówiła o zagrożeniach
Przydatne dane teleadresowe
- Dom Pomocy Społecznej w Legnicy - kontakt, zasady przyjęcia, opłaty i oferta
- Młodzieżowe Centrum Kultury w Legnicy - zajęcia, adresy i kontakt
- Nadleśnictwo Legnica - kontakt, sprzedaż drewna, zezwolenia i edukacja leśna
- Parafia Katedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy - msze, kancelaria, kontakt
- Zarząd Dróg Miejskich w Legnicy - kontakt, godziny, strefa płatnego parkowania
- Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Legnicy - kontakt, rekrutacja, zasady pobytu
