Facebookowy wpis o policjancie kosztował mieszkańca Legnicy wyrok

Facebookowy wpis o policjancie kosztował mieszkańca Legnicy wyrok

FOT. KMP w Legnicy

Na nagraniu z policyjnej interwencji widać było umundurowanego funkcjonariusza Komendy Miejskiej Policji w Legnicy, a pod filmem pojawiły się obraźliwe i wulgarne treści. Mieszkaniec Legnicy wrzucił materiał do Facebooka bez zgody policjanta, a sprawa skończyła się w sądzie.

Do zdarzenia doszło 10 lutego 2026 roku w Legnicy. Jak podaje Policja, mężczyzna opublikował w mediach społecznościowych film z interwencji, na którym był widoczny policjant. Do nagrania dołączył komentarz zawierający słowa wulgarne i powszechnie uznawane za obelżywe. Wpis zawierał też zarzut niewłaściwego postępowania, który - według ustaleń opisanych przez Policję - mógł narazić funkcjonariusza na utratę zaufania potrzebnego do służby.

Sprawa trafiła do sądu i zakończyła się skazaniem. Sąd uznał oskarżonego za winnego i wymierzył mu karę grzywny w wysokości 150 stawek dziennych po 10 złotych każda. Dodatkowo orzekł nawiązkę w kwocie 1000 złotych na rzecz pokrzywdzonego policjanta.

W sprawę zaangażowany był prokurator, który prowadził ją do końca i reprezentował interes społeczny przed sądem. Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił wykazać winę oskarżonego i doprowadzić do wyroku skazującego. Policja przypomina też, że publikowanie wizerunku funkcjonariusza bez zgody oraz zamieszczanie znieważających treści może naruszać prawo, bo policjant - mimo służby - nadal korzysta z ochrony swojego wizerunku i dóbr osobistych.

To pokazuje, że internetowy wpis potrafi skończyć się bardzo realnie - wyrokiem, grzywną i koniecznością zapłaty, nawet jeśli sprawca liczył, że w sieci wszystko ujdzie płazem.

na podstawie: KMP w Legnicy.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (KMP w Legnicy). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.