Liczyli bezdomnych nocą - mundurowi weszli do pustostanów i piwnic

FOT. KMP w Legnicy
W nocy policjanci z Legnicy sprawdzali, gdzie śpią osoby w kryzysie bezdomności - w pustostanach, altanach i piwnicach. Akcja odbyła się we współpracy z miejskim wydziałem pomocy społecznej i miała na celu zebranie aktualnych danych. Funkcjonariusze rozdawali informacje o noclegowniach i prowadzili anonimowe ankiety.
Jak podaje Policja:
“W nocy z 3 na 4 marca 2026 roku funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Legnicy włączyli się w ogólnopolską akcję liczenia osób w kryzysie bezdomności. W ramach współpracy z Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Legnicy mundurowi odwiedzali miejsca, gdzie osoby bezdomne spędzają noc pustostany, altany, piwnice oraz inne miejsca nieprzystosowane do zamieszkania.”
Akcja miała prosty cel - zebrać informacje potrzebne do planowania pomocy. Jak dalej informuje Policja:
“Podczas kontroli funkcjonariusze rozmawiali z osobami pozostającymi w kryzysie bezdomności, wypełniali anonimowe kwestionariusze statystyczne oraz informowali o możliwościach skorzystania z noclegowni i placówek wsparcia. Mundurowi przypominali, że warunkiem przyjęcia do noclegowni jest trzeźwość.”
W skali kraju liczenie odbywa się regularnie - to element Ogólnopolskiego Badania Liczby Osób Bezdomnych. Jak podaje materiał źródłowy:
“Ogólnopolskie Badanie Liczby Osób Bezdomnych odbywa się co dwa lata i stanowi ważne narzędzie w diagnozowaniu tego zjawiska.”
Ta nocna akcja to więcej niż statystyka - to raport z warunków, w jakich nocują ludzie na marginesie miasta i dowód, że pomoc trzeba planować w oparciu o rzeczywiste obserwacje.
Mundurowi z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy działali razem z Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Legnicy - odwiedzali miejsca ryzyka, zbierali dane statystyczne i przekazywali informacje o dostępnych placówkach wsparcia. Zebrane informacje posłużą do lokalnego planowania działań pomocowych i lepszego dopasowania noclegów oraz usług socjalnych do realnych potrzeb.
na podstawie: KMP w Legnicy.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (KMP w Legnicy). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Legnica czyta mroczne tropy - spacer śladami Mocka i Anwaldta

Legnica śladami Mocka. Kryminalny spacer zakończy spotkanie z Markiem Krajewskim

Kamienne bułki i pytania o obojętność. Nowa wystawa w Legnicy

Monumentalne oratorium „Eliasz” zabrzmi w Legnicy dzięki artystom z Bonn

Legniccy policjanci pokazują, jak wakacyjna zabawa może skończyć się tragedią

Policjantka robiła zakupy, gdy mężczyzna próbował uciec z kradzionym towarem

Syreny alarmowe zabrzmią w powiecie legnickim. To tylko ćwiczenia

Motocykliści w Legnicy muszą uważać. Jeden błąd może skończyć się tragedią

Od srebra po kajaki – Legnica ma plan na pełny weekend

Święto Policji w Legnicy. Wyróżnienia za służbę i sto lat sportu

Francuski Tydzień w Legnicy przeniesie Roanne prosto do Rynku

Pięć wieczorów z fortepianem. SIMA Classics wraca do Legnicy

Wakacje w legnickich szkołach nie są przerwą. Remonty, AI i nowe autobusy

Czerwone światło dla przemocy wobec dzieci. Legnickie placówki dołączą do kampanii
Przydatne dane teleadresowe
- Parafia Katedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy - msze, kancelaria, kontakt
- Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy - kontakt, sakramenty, przynależność
- I Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów w Legnicy - kontakt, zakres zadań i dostępność
- Parafia św. Tadeusza Apostoła w Legnicy - adres, ulice parafialne, kontakt
- Okręgowy Inspektorat Pracy we Wrocławiu, Oddział w Legnicy - kontakt i zasięg działania
- Straż Miejska w Legnicy - kontakt, telefon, godziny i zgłaszanie interwencji
