Myśl trzeźwo nad wodą i poznaj zasady bezpiecznego ratowania tonących

Letnie dni nad wodą to czas relaksu, ale i poważnych zagrożeń. W Legnicy przypominają, jak ważne jest zachowanie rozwagi, by wypoczynek nie zakończył się tragedią. Poznaj praktyczne wskazówki, które mogą uratować życie!
- Bezpieczne wakacje nad wodą w Legnicy – co warto wiedzieć?
- Jak reagować widząc osobę potrzebującą pomocy nad legnickimi zbiornikami?
Bezpieczne wakacje nad wodą w Legnicy – co warto wiedzieć?
Wakacyjne słońce zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, szczególnie nad wodą. Jednak beztroska zabawa może szybko przerodzić się w dramat, jeśli zapomnimy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W Legnicy policjanci apelują o rozsądek i odpowiedzialność podczas korzystania z kąpielisk oraz akwenów.
Najważniejsze jest unikanie łączenia kąpieli z alkoholem, który znacznie zwiększa ryzyko utonięcia. Nawet chwila nieuwagi lub lekceważenie zagrożeń może mieć tragiczne konsekwencje. Dlatego każdy powinien pamiętać o tym, że bezpieczeństwo to podstawa udanego wypoczynku.
Jak reagować widząc osobę potrzebującą pomocy nad legnickimi zbiornikami?
W sytuacji, gdy zauważymy kogoś tonącego w pobliskim jeziorze czy rzece, najważniejszym krokiem jest natychmiastowe wezwanie pomocy. Należy poprosić osoby w okolicy o zadzwonienie pod numer alarmowy 112 lub samemu wykonać ten telefon. Pamiętajmy, że szybka reakcja służb ratunkowych to często klucz do uratowania życia.
Jeśli topiący się znajduje się blisko brzegu, można spróbować podać mu koło ratunkowe, linę lub inny przedmiot, który pozwoli mu utrzymać się na powierzchni. Niezwykle istotne jest jednak unikanie bezpośredniego chwytu ręką – tonący może zacząć ciągnąć ratownika na dno, co stwarza dodatkowe niebezpieczeństwo.
Dla osób potrafiących pływać istnieje możliwość podpłynięcia do osoby w potrzebie i próby nawiązania kontaktu. W sytuacjach silnego szoku u tonącego konieczne jest szybkie obezwładnienie i sprawne doprowadzenie go do brzegu.
„Przede wszystkim należy powiadomić osoby postronne, aby zadzwoniły na numer alarmowy lub samemu wykonać taki telefon. Jeżeli osoba topiąca się jest blisko brzegu należy jej w miarę możliwości podać koło ratunkowe, linę, gałąź, pasek od spodni lub jakieś inne elementy ubrania lub ręcznik. Nie zaleca się podawania własnej dłoni, gdyż tonący ma bardzo silny chwyt, co może spowodować utratę równowagi ratującego i narazić ratującego na niebezpieczeństwo.”
kom. Jagoda Ekiert
Na podstawie: KMP w Legnicy
Autor: krystian