Rower miejski w Legnicy czy system jeszcze wróci?

Mieszkańcy Legnicy, którzy liczyli na powrót miejskich rowerów, mogą być rozczarowani. Władze miasta nie planują reaktywacji Legnickiego Roweru Miejskiego , a głównym powodem są wysokie koszty utrzymania systemu oraz brak odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
Dlaczego rower miejski w Legnicy nie wróci?
W poprzednich latach miasto dopłacało 25 zł do każdego wypożyczenia , co sprawiło, że system stał się nierentowny. Utrzymanie rowerów generowało znaczne wydatki, które nie szły w parze z dużym zainteresowaniem mieszkańców.
Według władz problemem nie jest brak rowerów , a niedostateczna infrastruktura brak ścieżek rowerowych, parkingów czy bezpiecznych miejsc do pozostawienia jednośladów. To właśnie te aspekty mają wpływ na popularność roweru jako środka transportu w mieście.
Co dalej z rowerami w Legnicy?
Choć miejskie wypożyczalnie nie wrócą, nie oznacza to, że miasto rezygnuje z rozwoju transportu rowerowego. Priorytetem jest budowa ścieżek rowerowych i infrastruktury , co w przyszłości może zachęcić mieszkańców do częstszego korzystania z własnych jednośladów.
Osoby, które miały konto w systemie obsługiwanym przez Nextbike , mogą nadal korzystać z rowerów w innych miastach lub wypowiedzieć umowę.
Czy w przyszłości Legnica ponownie rozważy wprowadzenie rowerów miejskich? To zależy od rozwoju infrastruktury i ewentualnych zmian w finansowaniu takich projektów. Na razie jednak rower miejski pozostaje jedynie wspomnieniem.
Autor: Monika Raczyńska