Spotkanie z aktorem, który został ilustratorem

W piątek, 17 listopada, w Galerii Satyrykon odbędzie się wernisaż Macieja Szymanowicza. Na wystawie zatytułowanej "Lekko nie ma..." zaprezentowane zostaną ilustracje książkowe dla dzieci, plakaty teatralne przygotowywane głównie dla krakowskiego teatru lalki "Groteska" oraz wizualizacje do gier planszowych.

Maciej Szymanowicz pochodzi z Białegostoku. W dzieciństwie kochał rysować, ale studiować postanowił na wydziale lalkarskim Akademii Teatralnej w rodzinnym mieście. Został aktorem lalkowym. Krótko współpracował z Piotrem Tomaszukiem i jego Teatrem Wierszalin, szybko jednak wrócił do swojej wcześniejszej pasji - rysowania. Dziś ilustruje i projektuje książki, zwłaszcza dla dzieci, tworzy plakaty teatralne i wizualizuje gry planszowe.

W 2014 r. autorską książkę „Najmniejszy słoń świata” zadebiutował jako pisarz. Jest jednym z ilustratorów słynnego komiksu o warszawskiej Pradze z czasów II wojny światowej „Praga gada. O wojnie!”. Za ilustracje do „Asiuni” Joanny Papuzińskiej uhonorowany został Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy (2011), natomiast „Wszystkie moje mamy” Renaty Piątkowskiej zdobyły nagrodę w konkursie „Przecinek i Kropka” oraz nagrodę Festiwalu Literatury dla Dzieci. Maciej Szymonowicz w swoim dorobku ma także książki autorskie, w których stara się odpowiedzieć na ważne pytania dotyczące ...krasnoludków i marzeń.

W prezentowanej w Legnicy serii ilustracji do książek „Wielcy...” Maciej Szymonowicz opowiada o sławnych, historycznych postaciach. Muzycy, odkrywcy, wynalazcy i naukowcy wspinają się na drzewa (Darwin), oglądają pierwszego na świecie film i słuchają muzyki Milesa Davisa. Kontrapunktem dla kolorowej, radosnej radosnych ekspozycji jest druga cześć wystawy, która prezentuje ilustracje do książki Renaty Piątkowskiej „Dzieci, których nie ma” opowiadającej dzieciach z nazistowskiego obozu pracy przy ulicy Przemysłowej w Łodzi.

Spotkanie Maciejem Szymanowiczem i bohaterami jego ilustracji rozpocznie się o godzinie 18.00. Wystawę w Galerii Satyrykon będzie można zwiedzać do 30 grudnia.

 

 

Powrót na listę aktualności