Jelenia Góra to jedno z większych miast województwa dolnośląskiego. Jest to nie tylko świetna baza wypadowa dla wszystkich tych, którzy chcą podziwiać Karkonosze – to też dom dla blisko 80 tysięcy mieszkańców. Aktualny boom na rynku mieszkaniowym sprawił, że także średniej wielkości miasta – takie jak Jelenia Góra – zaczynają powoli stawać się obiektem zainteresowania deweloperów. Mniejszy rynek zbytu równoważony jest tu przez niższe ceny działek i mniejszą konkurencję. Sprawdzamy, gdzie w Jeleniej Górze buduje się teraz najwięcej.
Ceny mieszkań
W pandemicznym roku 2020 w Jeleniej Górze oddano do użytku 170 nowych mieszkań. W przeliczeniu na 1000 mieszkańców jest to wartość znacznie mniejsza od tej dla całego województwa dolnośląskiego. Według danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny nowe mieszkania w Jeleniej Górze kupowano w 2019 w średniej cenie 4122 zł/mkw. Mediana cen była natomiast dość zbliżona (4228 zł/mkw.). Na rynku wtórnym ceny były niższe i utrzymywały się w granicach 3194 zł/mkw. Można podejrzewać, że z uwagi na aktualną sytuację gospodarczą (inflację, niskie stopy procentowe), średnie ceny za rok 2021 będą wyższe – wzrosty cen mieszkań notuje się bowiem w całej Polsce.
Gdzie powstają nowe osiedla?
Nowe mieszkania w Jeleniej Górze często powstają w uzdrowiskowej części miasta, tj. w Cieplicach Śląskich-Zdrój. Okolice Parku Zdrojowego i Term Cieplickich urzekają swoją malowniczością. W tej lokalizacji powstała inwestycja „W Sercu Uzdrowiska” dewelopera REGESS, wyróżniona przez "The Green Organisation" za proekologiczne rozwiązania – budynek w całości ogrzewany jest energią odnawialną dzięki zastosowaniu gruntowej pompy ciepła oraz kolektorów słonecznych. Inne atuty inwestycji to jej kameralność – jedynie 8 apartamentów – oraz przestronne tarasy i ogrody.
Z uroków uzdrowiska będą mogli korzystać także właściciele mieszkań w inwestycji „Osiedle Cieplice”. Powstaje ona w okolicy Parku Zdrojowego i Parku Norweskiego. Na swojej stronie internetowej deweloper zapewnia, że cechować się ona będzie wysokim standardem wykończenia i estetycznym zagospodarowaniem części wspólnych budynku.
Także niedaleko Parku Zdrojowego, przy ulicy Sobieszowskiej, powstaje inna inwestycja, przygotowana przez dewelopera KSJ Development. Firma znalazła już nabywców na większość mieszkań, w ofercie pozostały pojedyncze lokale z budynku B. Ten sam deweloper wybudował też spory kompleks przy ulicy Osiedle Rakownica, nieopodal centrum miasta – właśnie trwają prace nad szóstym budynkiem.
Prace budowlane w centrum trwają także przy ulicy Warszawskiej – budowana jest tam inwestycja Dębowa Aleja, składająca się z czterech kameralnych budynków. W najbliższym otoczeniu apartamentów znajduje się dębowy starodrzew. Przyszli mieszkańcy będą mieć piękny widok na Karkonosze, którym będą mogli rozkoszować się na własnych balkonach.
W ostatnich latach w Jeleniej Górze bez trudu znajdziemy oferty sprzedaży nowych mieszkań od deweloperów. Jak widzimy, budują oni nie tylko w centrum, ale także z chęcią wykorzystują tereny uzdrowiskowe, licząc na przyciągnięcie nie tylko rodzimych mieszkańców Jeleniej Góry, ale także na osiedlenie się kuracjuszy.
Materiał przygotowany przez RynekPierwotny.pl