Zmiana na czele kardiologii – nowy rozdział dla oddziału Wojewódzkiego Szpitala

W sali, gdzie przez lata zapadały ważne decyzje kliniczne, padły dziś słowa o przekazywaniu pałeczki. W Legnicy oddział kardiologii przeszedł symboliczne przekazanie władzy – z rąk lek. Barbary Engel w ręce dr. hab. Piotra Roli. To moment łączący nostalgię z planami na rozwój i powiększanie skali świadczeń.
- Ceremonia w Oddziale Kardiologicznym zamyka etap i otwiera nowy
- Inwestycje i sprzęt pokazują kierunek rozwoju legnickiej kardiologii
- Kadra się zmienia – nowe twarze i akademickie powiązania
Ceremonia w Oddziale Kardiologicznym zamyka etap i otwiera nowy
Po ponad dwudziestu latach kierowania oddziałem, lek. Barbara Engel oficjalnie przekazała obowiązki swojemu następcy. Podczas spotkania podkreślała, że decyzję podjęła świadomie i że nadszedł czas na zmianę pokoleniową.
“To jest moment, żeby dać zmianę w sztafecie kolejnemu pokoleniu.”
Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy Maciej Leszkowicz przypomniał, że inicjatywa wyszła od samej doktor Engel i ocenił ceremonię jako przykład spokojnego przekazania odpowiedzialności.
“To przykład spokojnego przekazania odpowiedzialności.”
Nowym kierującym oddziałem został dr hab. n. med. Piotr Rola, prof. Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej. W swojej krótkiej wypowiedzi zaznaczył, że obejmuje stanowisko po wybitnym liderze i że zespół będzie się wzmacniać, także przez nowe osoby w strukturze kliniki.
“Nie jest to proste przejąć tę pałeczkę po tak wybitnej i nietuzinkowej postaci.”
Inwestycje i sprzęt pokazują kierunek rozwoju legnickiej kardiologii
W trakcie uroczystości przywołano również skalę zmian infrastrukturalnych, które towarzyszą tej zmiany personalnej. Dyrekcja zwróciła uwagę na konkretne liczby i decyzje zakupowe, które mają zwiększyć możliwości oddziału.
- ponad 20 milionów złotych – wartość inwestycji w kardiologię w tym roku;
- powiększenie obszaru kliniki dwukrotnie;
- pozyskanie kolejnego angiografu, co da placówce status jednego z nielicznych ośrodków w województwie dysponujących czterema angiografami.
Te działania mają skrócić czas oczekiwania na zabiegi inwazyjne, zwiększyć liczbę procedur wykonywanych lokalnie i zmniejszyć konieczność kierowania pacjentów do oddziałów poza regionem.
Kadra się zmienia – nowe twarze i akademickie powiązania
Obok zmiany na stanowisku kierowniczym przedstawiono nowy skład kierownictwa oddziału. Zmiany kadrowe to nie tylko podmiana nazwisk, lecz również zapowiedź kontynuacji rozwoju naukowego i szkoleniowego.
- Zastępca lekarza kierującego Oddziałem Kardiologicznym – lek. Mateusz Barycki;
- Lekarz kierujący Oddziałem Rehabilitacji Kardiologicznej – lek. Maja Rutka-Gębska;
- do zespołu dołączyło już dwóch nowych rezydentów, zapowiadających ciągłość kształcenia w legnickiej kardiologii.
Nowe kierownictwo planuje rozwijać oddział we współpracy z Wydziałem Medycznym Politechniki Wrocławskiej, co ma przybliżać jednostce ambicję nadania jej bardziej akademickiego charakteru — zarówno w zakresie badań, jak i szkolenia kadry.
W praktyce dla mieszkańców Legnicy oznacza to szansę na szybszy dostęp do nowoczesnych procedur, większą liczbę zabiegów wykonywanych lokalnie oraz stabilniejsze warunki leczenia dzięki napływowi wyszkolonych młodych lekarzy. Rozbudowa infrastruktury i powiązania akademickie mogą też przełożyć się na poszerzenie oferty diagnostycznej i rehabilitacyjnej bez konieczności wyjazdów do odległych ośrodków.
Uroczystość była zarazem symbolicznym podsumowaniem dotychczasowego etapu rozwoju i wizytówką kolejnego – rozwojowego i nastawionego na zwiększanie możliwości opieki kardiologicznej w regionie.
na podstawie: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy.
![]()
Ostatnie Artykuły

Legniccy policjanci pokazali skutki prędkości. Scena wygląda jak wypadek

Rafał Brzoska rozpoczyna inicjatywę 150% i apeluje o zmianę zasad odpowiedzialności platform za fałszywe reklamy

Rodzice nastolatków spotkają się na Scenie na Strychu. Cztery ważne tematy

Pokazy, doświadczenia i warsztaty. Festiwal nauki dotrze także do Legnicy

Poprawkowe matury w Legnicy. 152 absolwentów podejdzie do egzaminu po raz drugi

Pierwsze grzyby kuszą, ale za wjazd do lasu kierowca może dostać mandat

Wybił szybę w aucie w Legnicy. Łup wart 8500 zł szybko odzyskali policjanci

Chojnów: miał zakaz prowadzenia, a mimo to wsiadł na motocykl po alkoholu

Od probówki do wyniku. Tak działa diagnostyka w legnickim szpitalu

Apteka Szpitalna ma nową szefową. Kinga Chyra obejmuje stanowisko w Legnicy

Dziecko bez kasku może oznaczać mandat dla rodzica w Legnicy

Kierowca-mechanik w nowej klasie patronackiej. Wsparcie LPGK dla uczniów

Rolki, hamowanie i slalom. Bezpłatne warsztaty w Parku Miejskim

Legniczanin zdobył międzynarodową nagrodę. Jest jedynym Polakiem w gronie laureatów
Przydatne dane teleadresowe
- Świetlica Terapeutyczna Nr 2 w Legnicy - kontakt, godziny, zajęcia dla dzieci
- Dolnośląski Ośrodek Ruchu Drogowego w Legnicy - egzaminy, zapisy, cennik
- Centrum Pomocy Rodzinie Powiatu Legnickiego - adres, kontakt i usługi
- Dom Pomocy Społecznej w Legnicy - kontakt, zasady przyjęcia, opłaty i oferta
- Koleje Dolnośląskie S.A. w Legnicy - kontakt, bilety, rozkład jazdy
- Sąd Okręgowy w Legnicy - kontakt, wydziały, godziny i e-usługi

