Maturzyści zatańczyli Poloneza Witelona - rozmowy o przyszłości w Legnicy

Na Rynku zebrała się młodzież wśród oklasków i dźwięków orkiestry – to był nie tylko taniec, lecz publiczna rozmowa o tym, czy Legnica zostanie ich domem na przyszłość. Uczestnicy wychodzili z Akademii Rycerskiej na polonezowy korowód, a później robili wspólne zdjęcie - obraz tego, jak tradycja spotyka się z pytaniami o edukację, pracę i mieszkanie. Atmosfera była świąteczna, ale i rzeczowa.
- Legnica łączy tradycję z debatą o przyszłości
- Polonez Witelona - korowód, akademicka debata i partnerzy wydarzenia
Legnica łączy tradycję z debatą o przyszłości
Podczas uroczystości, która zakończyła się tańcem na Rynku, organizatorzy chcieli pokazać, że momenty symboliczne mogą stać się przestrzenią do rozmowy o realnych wyzwaniach młodych ludzi. W wydarzeniu wzięła udział młodzież ze szkół średnich oraz przedstawiciele samorządu i uczelni, a dyskusja w Akademii Rycerskiej skupiła się na kilku praktycznych obszarach:
- 23 stycznia — wydarzenie rozpoczęło się w samo południe, korowód wyruszył spod Galerii Sztuki.
- Uczestnicy i zaproszeni goście:
- Maciej Kupaj — prezydent miasta,
- Jacek Baszczyk — zastępca prezydenta,
- reprezentanci KGHM,
- przedstawiciele Collegium Witelona i filia Politechniki Wrocławskiej,
- Młodzieżowa Rada Miejska,
- Zespół Pieśni i Tańca “Legnica”.
Debata w Akademii Rycerskiej poruszała m.in. kwestie: edukacji, rynku pracy, warunków mieszkaniowych, sportu oraz oferty spędzania wolnego czasu. Po rozmowach uczestnicy przeszli na Rynek, gdzie odbył się wspólny Polonez i pamiątkowe zdjęcie.
“Legnica to miasto z dużym potencjałem i jasno wyznaczonym kierunkiem rozwoju.”
- Maciej Kupaj
Zdanie prezydenta podsumowywało dłuższą wypowiedź o atutach miasta — m.in. bliskości Wrocławia, zapleczu akademickim, rozwijającym się rynku pracy oraz systemie wsparcia dla rodzin — i stanowiło zachętę do łączenia edukacyjnych wyborów z lokalnymi możliwościami.
Polonez Witelona - korowód, akademicka debata i partnerzy wydarzenia
Polonez Witelona wystartował jako element trzeciej edycji inicjatywy skierowanej do maturzystów z regionu. Choreografię zapewnił Zespół Pieśni i Tańca “Legnica”, a po tańcu uczestnicy pozowali razem do zdjęcia — fotografia miała wymiar pamiątkowy i integrujący. Organizatorem przedsięwzięcia była Gazeta Wyborcza, a partnerami wydarzenia: Urząd Miasta w Legnicy oraz Legnickie Centrum Kultury.
Dzień łączył elementy świętowania i informacje praktyczne — młodzi otrzymali możliwość zadawania pytań i przedstawienia oczekiwań wobec miasta, a w kuluarach rozmawiano o ścieżkach kształcenia i ofertach pracy.
Na koniec dnia widać było, że Polonez pełni tu dwie funkcje równocześnie: to rytuał przejścia i platforma dyskusji o tym, czy Legnica ma szansę zatrzymać młode talenty.
Praktyczna uwaga dla mieszkańców i młodzieży: jeśli ktoś szuka dalszych informacji o programach akademickich, ofertach stażowych lub miejskich inicjatywach dla młodych, warto śledzić komunikaty Urzędu Miasta w Legnicy i wydarzenia organizowane przez Legnickie Centrum Kultury — tam najczęściej pojawiają się aktualne propozycje współpracy i wsparcia.
na podstawie: Urząd Miasta w Legnicy.
Ostatnie Artykuły

Szpital w Legnicy skraca czas pracy. Upał doskwiera też personelowi

W Legnicy dzieci usłyszały zasady, które mogą uratować wakacje

Dawny szpital modułowy zmieni się w centrum rehabilitacji kardiologicznej

Legnicki szpital zyskał specjalistkę od fizjoterapii. To elitarne wyróżnienie

Pierwsze operacje robotyczne w Legnicy. Szpital zaczyna nowy rozdział

Myszy, koty i ludzie w Legnicy - Kuczyński znów celuje w codzienność

Legnica wchodzi w animację - sierpniowe kino i gala rozkręcą Akademię

Legnicki Rynek wejdzie w klubowy tryb na finał wakacji

Legnicki Rynek w wojskowym rytmie - święto z orkiestrą i potańcówką

Kino na Dachu nad Legnicą - letnie seanse z mocnym repertuarem

Wakacyjne poranki w Piast - skarpetki, Belle i Pucio na ekranie

Legnickie Lato rozkręci wakacje w mieście - od tańca po koncerty pod chmurką

W Legnicy jeden fałszywy telefon potrafi zablokować pilną pomoc

Legnica układa kulturalne lato - od Satyrykonu po wielkie sceny
Przydatne dane teleadresowe
- Świetlica Terapeutyczna Nr 2 w Legnicy - kontakt, godziny, zajęcia dla dzieci
- Legnicka Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Gumińskiego - filie, godziny i katalog online
- Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Nasz Dom” w Legnicy - kontakt, opieka całodobowa, dostępność
- Centrum Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej i Doskonalenia Nauczycieli w Legnicy - kontakt, oferta, zapisy
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Legnicy - kontakt, świadczenia, zasiłki i pomoc
- Oddział Celny w Legnicy - kontakt, godziny i zakres usług
