Jak używać orbitreka do ćwiczeń?

Trening na orbitreku łączy zalety wysiłku kardio i ćwiczeń siłowych. Wzmacnia najważniejsze grupy mięśniowe, takie jak nogi, pośladki, barki, ramiona i plecy, jednocześnie usprawniając pracę układu krążenia i zwiększając wydolność. Podstawową zaletą orbitreka jest możliwość ćwiczenia w sposób naturalny i anatomiczny, czyli zgodny z naturalnymi płaszczyznami ruchu, co zapobiega powstawaniu przeciążeń w stawach i kręgosłupie.

Jaki rodzaj treningu można wykonywać na orbitreku?

Przed rozpoczęciem treningów warto dokładnie zapoznać się z instrukcją urządzenia. Niektóre trenażery oferują pomiar tkanki tłuszczowej w organizmie czy przeprowadzenie testu na wydolność, co ułatwia dobór odpowiedniego obciążenia podczas ćwiczeń. Możliwe są różne obciążenia treningowe:

  • trening nóg, gdzie ręce są oparte na stałym uchwycie, a łokcie luźno przy ciele, co angażuje mięśnie nóg i pośladków;
  • trening całego ciała z biernym użyciem ramion, gdzie lekko i luźno trzymane są ruchome drążki;
  • trening całego ciała z aktywnym użyciem ramion, gdzie mocniej trzymane drążki pozwalają dynamicznie pracować ramionami, intensywnie trenując całe ciało.

Jak przygotować orbitrek do treningu?

Przed rozpoczęciem ćwiczeń należy sprawdzić stan sprzętu, upewniając się, że nie występują luzy, np. na przegubach czy przy maszcie i w razie potrzeby dokręcić śruby. Orbitrek domowy z kołem umieszczonym z tyłu posiada regulację pozycji oparcia stóp, co pozwala lepiej dopasować krok do wzrostu użytkownika – im wyższa osoba, tym dalej z tyłu powinny być zamontowane oparcia stóp, a przód buta może dotykać przedniej krawędzi oparcia. Sprzęty z kołem umieszczonym z przodu, ze względu na uniwersalną długość kroku, rzadko mają poziomą regulację oparcia stopy, ale maszyny eliptyczne mogą mieć regulację pionową stopnia, co znacznie zwiększa komfort treningu niższym osobom.

Orbitrek domowy a odchudzanie – czy warto go kupić?

Orbitrek może być skutecznym narzędziem w walce z nadprogramowymi kilogramami. Aby trening przynosił oczekiwane rezultaty, należy przestrzegać kilku zasad. Tętno podczas ćwiczeń powinno wynosić 70-80% HRmax, dlatego konieczne jest stałe kontrolowanie pulsu, co ułatwia pulsometr dołączony do urządzenia. Obciążenie nie powinno być ani zbyt wysokie, ani zbyt niskie – zbyt wysokie uniemożliwi osiągnięcie odpowiedniego tętna, a zbyt niskie nie zaangażuje wystarczająco mięśni.

Ćwiczenia powinny trwać nie krócej niż 30 minut, ponieważ dopiero po około 20 minutach organizm zaczyna spalać zgromadzone zapasy tkanki tłuszczowej. Regularność treningów, 3-4 razy w tygodniu, jest kluczowa dla utrzymania wysokiego tempa metabolizmu. Najlepiej stosować trening interwałowy, który powoduje spalanie tkanki tłuszczowej nie tylko podczas wysiłku, ale nawet do kilkunastu godzin po zakończeniu treningu.