Ogłoszono zwycięzców 32. Edycji Konkursu Sztuki Złotniczej EMPATIA
Tegoroczna edycja Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej EMPATIA, która odbyła się już po raz trzydziesty drugi, zakończyła się wielkim sukcesem. Prestiżowe wyróżnienia trafiły do artystów z całego świata, którzy w swoich dziełach potrafili połączyć doskonałe rzemiosło z głębokim przesłaniem.
  1. Grand Prix konkursu zdobyła Eva Fernandez Martos z Hiszpanii za innowacyjne korale promujące medytację.
  2. Eszter Sára Kocsor z Węgier otrzymała drugą nagrodę za broszę, która zachwyciła jurorów wykonaniem.
  3. Trzecie miejsce przypadło Yotamowi Bahatowi z Holandii, który w swojej pracy skupił się na empatii.
  4. Wartość nagród przyznanych podczas gali wyniosła 75 000 zł, z czego 5 kg srebrnego granulatu ofiarował KGHM Polska Miedź S.A.

Poza emocjonującą ceremonią wręczenia nagród, festiwal obfitował w liczne wydarzenia towarzyszące. Od wernisaży po sympozja, koncerty i performanse, uczestnicy mieli okazję doświadczać kultury na najwyższym poziomie. Wśród gości i uczestników zauważalny był międzynarodowy tłum, co świadczy o globalnym zasięgu i znaczeniu legnickiego festiwalu.

"Wybór nagrodzonych prac nie był łatwy. Każda z nich odnosi się do innego aspektu empatii i każda zachwyciła nas z innego powodu," mówiła dr Michalina Owczarek-Siwak, członkini jury. Doreen Timmers, również z jury, podkreślała trudność w uchwyceniu esencji empatii, co było widoczne podczas debat na temat wartości i sprzeczności prezentowanych prac.

Laureaci mogli liczyć nie tylko na finansowe wsparcie, ale również na symboliczne nagrody w postaci srebra, co od lat jest tradycją wspieraną przez głównych sponsorów i patronów konkursu. Wśród nich znaleźli się nie tylko lokalni, ale i międzynarodowi działacze kultury i sztuki.

Ekspozycja pokonkursowa, prezentująca prace uczestników z różnych stron świata, będzie dostępna do 21 lipca w Galerii Sztuki. To unikalna okazja, by zobaczyć, jak różnorodne mogą być artystyczne interpretacje empatii, które przekraczają kulturowe i geograficzne granice.


Według informacji z: UM Legnica