„W maju oddychamy srebrem” – głosi tradycyjny slogan galerii sztuki. Dwa tygodnie temu odbyła się kulminacja jednego z najważniejszych w Europie wydarzeń spod znaku sztuki złotniczej i unikatowej biżuterii autorskiej. Miasto odwiedziło wielu twórców, ludzi z branży i mediów zajmujących się tą dziedziną sztuki z najdalszych zakątków Europy i nie tylko. „Festiwalowi goście, łącznie ponad dwustu gości z kraju i świata – od Japonii po Meksyk, od Bułgarii po Skandynawię – zachłysnęli się nim i odjechali, a teraz nasz skarb oddajemy w ręce mieszkańców. To 13 wystaw w 8 miejscach ekspozycji w sercu miasta, na których prezentujemy biżuterię (ale też fotografię i plakaty) ponad 300 artystów z ponad 30 krajów” – mówi Justyna Teodorczyk, szefowa instytucji organizującej święto biżuterii od ponad czterech dekad.
„Młodszych i starszych zaprosimy na warsztaty skupione wokół tematu biżuterii, a także kuratorskie oprowadzania, jakie rozpoczęliśmy tydzień temu wraz z nocą muzeów. Nie zabraknie spotkań z artystami oraz innych atrakcji, które przybliżą świat srebra i sztuki oraz pokażą jej inne oblicze.” – zapewnia.
Wciąż można oglądać festiwalowe ekspozycje sytuowane w galerii sztuki i galerii Ring, galerii Satyrykon, Galerii Srebra pod Przepiórczym Koszem, Muzeum Miedzi (parter), holu starego ratusza (Teatru Modrzejewskiej), w Otwartej Pracowni Sztuki (Chojnowska 19) i holu Hotelu Qubus. To pokazy zbiorowe i indywidualne, które prezentują autorskie, problemowe, filozoficzne, techniczne, a czasem także humorystyczne podejście do biżuterii artystycznej. Wszystkie ona mają przekonać nas, że to nie tylko wartościowa ozdoba czy lokata kapitału, ale też dziedzina sztuki, której nieobce są nowoczesne nurty, jak myślenie krytyczne, ekologia, zrównoważony rozwój czy druk 3D.
Przypomnijmy, Legnicki Festiwal Srebro to szereg wystaw, na których zaprezentowano w tym roku ponad 1000 obiektów biżuteryjnych. Podczas weekendu otwarcia odbyło się też wiele wydarzeń towarzyszących. Po uroczystym otwarciu i tłumnych wernisażach, którym towarzyszyły happeningi, koncercie w Art Cafe Modjeska i sesji popularnonaukowej w Hotelu Qubus, miała miejsce uroczysta gala, na której wręczono nagrody w 31 Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej JAKOŚĆ. Grand Prix zdobyła Koreanka Youjin Um za srebrne brosze łączące wiekowe tradycje i nowoczesny design. Pozostałe nagrody powędrowały do autorek i autorów z Niemiec, Austrii, Iranu, Grecji czy Polski. Warto podkreślić bezprecedensowy fakt, że polska projektantka Magdalena Szadkowska otrzymała aż pięć na szesnaście nagród. To wyróżnienia pozaregulaminowe, nieprzyznawane przez jury, ale niezależnie (i wybierane anonimowo) przez fundatorów nagród – różne podmioty z kraju i zagranicy, więc weryfikują uznanie i format twórczości Szadkowskiej na arenie międzynarodowej. Spośród puli nagród finansowych i rzeczowych o łącznej wartości ok 70 tysięcy złotych laureatom rozdano 3 wystawy indywidualne (w Legnicy, Poznaniu i Gdańsku), 5 kilogramów srebrnego granulatu (ufundowanego przez KGHM) czy kilogram bursztynu oraz stoisko na międzynarodowych targach biżuterii Inhorgenta Monachium.
Wystawy Legnickiego Festiwalu Srebro czynne są przez kolejnych kilka tygodni wg harmonogramu dostępnego na stronie organizatorów (www.silver.legnica.eu) i w mediach społecznościowych galerii sztuki. Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.
źródło: Mat. Gsz.