Wydarzenie muzyczne. Koncert Sary Dragan ze Stradivariusem w Sali Królewskiej

W piątek,11 czerwca o godz. 19.00 w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej (wejście od ul. Bilsego) usłyszymy wirtuozerski koncert w wykonaniu znanej na światowych scenach młodej artystki z Legnicy. Bilety po 60 zł do nabycia w Galerii Satyrykon.

Sara Dragan pochodzi z Legnicy. Mimo młodego wieku, ma na swoim koncie liczne znaczące sukcesy. Wywalczyła pierwsze miejsca lub Grand Prix na około 60 konkursach skrzypcowych w Europie, USA i Azji. Koncertowała w wielu najbardziej prestiżowych salach koncertowych: Carnegie Hall (NYC), Walts Disney Hall of Los Angeles Philharmonic, Filharmonii Berlińskiej, Rachmaninov Concert Hall w Konserwatorium Czajkowskiego w Moskwie, auditorium Marcel Landowski w Paryżu, na Zamku Królewskim w Warszawie i w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Sara Dragan zagra podczas legnickiego koncertu na jednym z egzemplarzy skrzypiec arcymistrza Stradivariusa, użyczonych przez Florian Leonhard Fine Violins w Londynie. Stradivariusy uważane są za największe osiągnięcia sztuki lutniczej, przez wieki stanowiąc niedościgły wzór. Swoją nazwę i nieśmiertelną sławę zawdzięczają geniuszowi z Cremony - Antonio Stradivariemu. Na wykonanych przez niego instrumentach grali m.in. Wieniawski, Lipiński, Młynarski, Huberman czy Ogiński.

Sarze Dragan towarzyszyć będzie Wiktor Szymajda na fortepianie. Pianista jest absolwentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie fortepianu, dwukrotnym stypendystą Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie. W latach 2000-2001 pianista-kameralista na Letniej Akademii Muzycznej w Krzyżowej. Od 1996 roku jest związany również z Narodowym Forum Muzyki, dawniej Filharmonią Wrocławską, z którą jako członek zespołu dokonał wielu nagrań płytowych i radiowych, m.in. dzieł W. Lutosławskiego, O. Respighiego czy L. Berio. Stale współpracuje z wokalistami Opery Wrocławskiej.

Podczas koncertu usłyszymy:

- J. Brahms - III Sonata d-moll na skrzypce i fortepian Op.108,

- J. Hubay - Fantazja Carmen, Op. 3,

- F. Chopin - Nokturn cis-moll (opr. N.Milstein) Op.posth,

- N. Paganini - I Koncert d-dur Op.6

Koncert odbędzie się w obowiązującym reżimie sanitarnym (konieczność zachowania stosownej odległości oraz zasłaniania nosa i ust).