Tysiące wizyt i setki zabiegów. Tak zmienia się chirurgia dziecięca

Tysiące wizyt i setki zabiegów. Tak zmienia się chirurgia dziecięca

Za każdą liczbą stoi dziecko, diagnoza i plan leczenia. W legnickim oddziale chirurgicznym najmłodsi pacjenci trafiają dziś do lekarzy z innymi problemami niż przed laty, a medycyna daje zespołowi coraz więcej możliwości. Skala pracy pokazuje, że chirurgia dziecięca pozostaje ważną częścią szpitalnej codzienności.

  • Ponad 2,7 tysiąca porad od początku roku
  • Nowoczesne techniki poszerzają możliwości leczenia

Ponad 2,7 tysiąca porad od początku roku

Od początku 2026 roku do 24 sierpnia w Poradni Chirurgicznej dla Dzieci udzielono 2789 porad. W tym samym czasie oddział przyjął 1090 pacjentów na hospitalizację, a lekarze wykonali 561 zabiegów.

To dane obejmujące niespełna osiem miesięcy, więc nie są jeszcze podsumowaniem całego roku. Pokazują jednak, jak wiele różnych historii leczenia przechodzi przez oddział – od konsultacji w poradni po pobyt w szpitalu i zabieg.

„Zdecydowanie tak. Zmieniają się przypadki, z którymi trafiają do naszego Szpitala najmłodsi pacjenci, zmieniają się też możliwości ich leczenia”.

Tak o przemianach w chirurgii dziecięcej mówi dr Rafał Pilch, lekarz kierujący Oddziałem Chirurgicznym Dziecięcym.

Nowoczesne techniki poszerzają możliwości leczenia

Zdaniem lekarza chirurgia dziecięca wyraźnie zmieniła się na przestrzeni lat. Dotyczy to zarówno problemów zdrowotnych, z którymi zgłaszają się najmłodsi, jak i metod stosowanych podczas leczenia.

Dr Rafał Pilch podkreśla, że medycyna oraz nowoczesne techniki zabiegowe wykonały w tym czasie duży krok naprzód. Za rozwojem procedur stoją jednak nie tylko rozwiązania stosowane na sali zabiegowej, lecz także doświadczenie zespołu opiekującego się dziećmi przed leczeniem i po nim.

Liczby zebrane od początku roku nie opisują więc wyłącznie pracy poradni i oddziału. Każda porada, hospitalizacja oraz wykonany zabieg dotyczy konkretnego małego pacjenta i jego dalszej drogi do zdrowia.

na podstawie: Szpital Legnica.

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji