Marek Krajewski z Legnicką Książką Roku 2025. Wieczór dla literatury i bibliotek

FOT. Urząd Miasta w Legnicy
W Sali Maneżowej Akademii Rycerskiej książki znalazły się tego wieczoru w samym centrum uwagi. Kapituła konkursu Legnicka Książka Roku 2025 wskazała zwycięzcę, a obok autora nagrodzonej powieści doceniono także tych, którzy codziennie podtrzymują czytelniczy obieg miasta. Był to jeden z tych momentów, kiedy literatura wychodzi z półek i staje się sprawą naprawdę publiczną.
- W Akademii Rycerskiej nagroda trafiła do Marka Krajewskiego
- Przyjaciele biblioteki zostali docenieni razem z autorem
- Legnicka gala pokazała, że książka wciąż ma tu moc
W Akademii Rycerskiej nagroda trafiła do Marka Krajewskiego
Najważniejsze wyróżnienie tegorocznej edycji konkursu otrzymał Marek Krajewski za powieść „Głos z piekła”. To nazwisko od lat kojarzone z polskim kryminałem retro, a więc z gatunkiem, który łączy fabularną gęstość z historycznym tłem i mocnym, wyrazistym klimatem. Tym razem jury doceniło właśnie tę umiejętność – osadzania opowieści w dolnośląskim pejzażu i prowadzenia czytelnika przez mroczną, pełną napięcia narrację.
Nagroda ma znaczenie nie tylko dla samego autora. W Legnicy przypomina, że lokalny konkurs literacki nie jest wyłącznie symbolicznym gestem. To sygnał, że książka nadal potrafi wywołać żywą reakcję, a opowieści o regionie – nawet te zapisane w konwencji kryminalnej – mogą budować szersze zainteresowanie historią i tożsamością miejsca. W takim ujęciu literatura nie zamyka się w dekoracji, ale staje się narzędziem opisu tego, co bliskie i rozpoznawalne.
Przyjaciele biblioteki zostali docenieni razem z autorem
Wieczór nie należał jednak wyłącznie do pisarza. Podczas gali wręczono również tytuły „Amicus Librorum – Przyjaciel Biblioteki”, czyli wyróżnienia dla osób i instytucji wspierających czytelnictwo oraz działalność Legnickiej Biblioteki Publicznej. To ważny element całego wydarzenia, bo pokazuje, że za książkami stoją nie tylko autorzy i czytelnicy, lecz także ci, którzy pomagają je promować, udostępniać i wprowadzać do codziennego obiegu.
Takie wyróżnienia mają wymiar bardzo konkretny. Wskazują na ludzi i podmioty, które inwestują czas, energię i środki w coś mniej widowiskowego niż sama gala, ale równie potrzebnego – w podtrzymywanie kontaktu z książką. Dzięki temu biblioteka nie jest wyłącznie miejscem wypożyczania zbiorów, lecz przestrzenią, w której literatura nadal ma szansę spotkać odbiorcę twarzą w twarz.
Legnicka gala pokazała, że książka wciąż ma tu moc
Tego rodzaju uroczystości budują obraz miasta, w którym kultura nie dzieje się wyłącznie na marginesie. Wspólne świętowanie nagrody dla autora i wyróżnień dla przyjaciół biblioteki tworzy pełniejszy obraz – od samego tekstu literackiego po ludzi, którzy pomagają mu trafić dalej. I właśnie w tym tkwi siła Legnickiej Książki Roku: łączy pisarską jakość z codzienną pracą na rzecz czytania.
W efekcie gala w Sali Maneżowej Akademii Rycerskiej nie była tylko formalnym rozdaniem statuetek. Stała się przypomnieniem, że książka wciąż potrafi wywołać uwagę, uznanie i emocje. A kiedy na jednym wieczorze spotykają się autor nagrodzonej powieści oraz osoby wspierające bibliotekę, widać wyraźnie, że literatura ma w Legnicy mocniejszy fundament, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.
na podstawie: Urząd Miasta Legnica.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta w Legnicy). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Film policjantów z Legnicy uderza w wakacyjną brawurę nad wodą

Letnia praca za granicą bywa pułapką - policja ostrzega przed handlem ludźmi

MPK przechodzi na wakacyjny rytm. Zmienia się tylko rozkład w dni robocze

Kino na Zamku wraca z większym rozmachem. Będzie pięć letnich seansów

Krótka blokada na A4. Policja zapowiada utrudnienia w kierunku Zgorzelca

Srebrna sobota w Galerii Piastów. Biżuteria artystyczna i warsztaty dla rodzin

Nad wodą wystarczy chwila - policja przypomina o ryzyku alkoholu

Piekary C szykują rodzinny festyn - taniec, boks i słodki finał

Słowiańska magia popłynęła Kaczawą. Legnica oglądała wodny spektakl

Joga pod Chmurką wraca do Legnicy. Letnie piątki w parku znów na macie

Pellet z sieci i pusta kasa - policja z Legnicy ostrzega

Nadmorski pociąg z Legnicy pojedzie szybciej. Bilety już w sprzedaży

Sekundy nieuwagi i dziecko znika z pola widzenia - policja ostrzega przed wakacjami

Legnickie Wianki znów rozświetliły Legnicę i przyciągnęły tłumy
Przydatne dane teleadresowe
- Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Legnicy - kontakt, msze, kancelaria
- Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy - kontakt, msze, sakramenty
- Młodzieżowe Centrum Kultury w Legnicy - zajęcia, adresy i kontakt
- Kuratorium Oświaty we Wrocławiu Delegatura w Legnicy - kontakt, godziny, sprawy
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy - kontakt, godziny, informacje
- Ośrodek Sportu i Rekreacji w Legnicy - baseny, hale sportowe i lodowisko
