Hejt i presja pod lupą w Legnicy młodzi usłyszeli, że nie muszą zostawać z tym sami

FOT. Urząd Miasta Legnica
W Sali Maneżowej Akademii Rycerskiej w Legnicy rozmowa szybko zeszła z oficjalnego tonu na sprawy, które dla uczniów potrafią ważyć więcej niż szkolny dzwonek. Konferencja „Solidarni w bezpieczeństwie” zebrała młodych ludzi wokół tematów, o których zwykle mówi się półgłosem – hejtu, presji rówieśniczej i zdrowia psychicznego. To właśnie tam padły słowa, które miały przypomnieć, że w cyfrowym szumie najtrudniej usłyszeć człowieka.
- W Akademii Rycerskiej wybrzmiał temat, od którego młodzi nie uciekają
- Dwa panele pokazały, jak internet podkręca emocje
- Głosy uczniów domknęły spotkanie bez grzecznościowych formułek
W Akademii Rycerskiej wybrzmiał temat, od którego młodzi nie uciekają
Spotkanie otworzyły Anna Żabska, wojewoda dolnośląska, oraz Aleksandra Krzeszewska, zastępczyni prezydenta Legnicy. Od początku było jasne, że nie chodzi o kurtuazyjne wystąpienia, ale o rozmowę o codzienności uczniów szkół średnich, w której internet potrafi jednocześnie łączyć i ranić.
„Dziś w Legnicy odbyła się bardzo ważna konferencja skierowana do młodzieży. Rozmawiamy nie tylko o szeroko rozumianym bezpieczeństwie, ale także o zjawisku hejtu, z którym młodzi ludzie coraz częściej spotykają się w codziennym życiu, szczególnie w przestrzeni internetowej.”
W słowach wojewody wybrzmiała też potrzeba mówienia o emocjach bez patosu i bez udawania, że problem sam zniknie. To ważny sygnał dla młodych, bo hejt rzadko zaczyna się od wielkich konfliktów – częściej od pojedynczych komentarzy, z których z czasem robi się ciężar trudny do uniesienia.
Dwa panele pokazały, jak internet podkręca emocje
Program konferencji został zbudowany tak, by nie zamykać młodzieży w jednym ujęciu problemu. Najpierw uczestnicy wysłuchali panelu „Aspekty zdrowia psychicznego bez ściemy”, który prowadzili Aleksandra Lesiak i Kamila Kirej. Rozmowa dotyczyła między innymi bariery przed sięganiem po pomoc psychologiczną oraz presji związanej z wyglądem, porównywaniem się i oceną ze strony innych.
Po przerwie temat przesunął się w stronę świata cyfrowego. W panelu „Algorytm lubi konflikt. A Ty?” Aleksandra Urda i Natalia Witiak tłumaczyły mechanizmy działania mediów społecznościowych. Chodziło nie tylko o hejt, ale też o to, jak internet nagradza emocje, wzmacnia spory i podsuwa kolejne bodźce wtedy, gdy młodzi są już zmęczeni natłokiem treści.
W takim układzie konferencja zyskała wymiar bardziej praktyczny niż wykładowy. Zamiast ogólników były konkretne tropy: jak rozpoznawać napięcie, kiedy reagować i gdzie szukać wsparcia, zanim problem urośnie do skali, z którą trudno poradzić sobie samemu.
Głosy uczniów domknęły spotkanie bez grzecznościowych formułek
Na końcu oddano głos uczestnikom. To właśnie ten moment miał największą wartość, bo młodzi mówili własnym językiem o presji, internetowych docinkach i emocjach, które często zostają poza szkolnym korytarzem. Zamiast jednej gotowej odpowiedzi pojawiło się kilka różnych doświadczeń, a to dobrze pokazuje, że problem nie ma jednego oblicza.
„Chcemy słuchać młodzieży i wspólnie szukać odpowiedzi na wyzwania, które przynosi świat cyfrowy.”
Takie spotkania pokazują też coś ważnego dla miasta: kiedy instytucje publiczne siadają do rozmowy z uczniami bez dystansu, łatwiej budować zaufanie. Konferencję zorganizowały Młodzieżowa Rada przy Wojewodzie Dolnośląskim oraz Miasto Legnica, a jej przekaz był prosty – młodzi nie muszą mierzyć się z hejtem i presją w samotności.
na podstawie: Urząd Miasta Legnica.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta Legnica). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Legniccy uczniowie z nagrodami za głos o trzeźwości

Asnyka roztańczy się w piątek - rodzinny festyn z tańcem, boksem i planszówkami

W Legnicy ubrania ruszą w obieg - Ekobiblioteka stawia na slow fashion

Na legnickie ulice wyjeżdżają kolejne elektryczne autobusy

Jedna akcja i czterech kierowców straciło prawo jazdy po alkoholu i narkotykach

Legnica na dwóch kołach - druga parada przyciągnęła całe rodziny

Groźby wobec matki, atak na policjantów i 3 miesiące aresztu dla 35-latka

Profilaktyka pod ręką. Nowy kalendarz ma zmienić niepokojące statystyki

Majówka w Legnicy spokojna - policja zatrzymała 9 sprawców i 6 poszukiwanych

Legnica weszła w majówkę biegiem - 130 osób rozruszało poranek

Nowa droga do Lisowic ma odciążyć Prochowice od ciężkiego transportu

Włamanie do hali w Legnicy skończyło się kradzieżą auta i szybką obławą

Ciężarówki i technologia w jednym miejscu. Legnica na Kołach wraca

Nowe rondo na Jaworzyńskiej już gotowe. Do LSSE prowadzi bezpieczniejszy wjazd
Przydatne dane teleadresowe
- Muzeum Miedzi w Legnicy - bilety, godziny otwarcia i przewodnik po oddziałach
- Prokuratura Okręgowa w Legnicy - kontakt, godziny i wydziały
- Dom Pomocy Społecznej w Legnicy - całodobowa opieka i rehabilitacja
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Legnicy - zasiłki, dodatki i wsparcie dla mieszkańców
- Młodzieżowe Centrum Kultury w Legnicy - zajęcia artystyczne, sekcje, kontakt
- Pogotowie Ratunkowe w Legnicy - kontakt, godziny, informacje
