SREBRO wyszło na ulicę i od razu przyciąga spojrzenia na Koperniku

FOT. Urząd Miasta Legnica
Na osiedlu Kopernika pojawił się obraz, którego nie da się minąć obojętnie. Mural przy ul. Marsa 21–23 domyka artystyczny projekt i przenosi Legnicki Festiwal SREBRO prosto w codzienny ruch miasta. W miejscu, gdzie skrzyżowanie nie zwalnia ani na chwilę, sztuka zaczyna grać pierwsze skrzypce. To jeden z tych widoków, które zostają w pamięci dłużej niż zwykły przejazd przez dzielnicę.
- Mural wyrósł tam, gdzie miasto patrzy najczęściej
- Konkurs wyłonił pracę spośród 13 propozycji
- Srebro trafia do codziennego krajobrazu miasta
Mural wyrósł tam, gdzie miasto patrzy najczęściej
Na ścianie budynku przy ul. Marsa 21–23 pojawiła się nowa, wyrazista kompozycja promująca Legnicki Festiwal SREBRO. Lokalizacja nie została wybrana przypadkiem – to rejon ronda turbinowego na przecięciu alei Piłsudskiego, ulicy Marsa i Galileusza, czyli jedno z tych miejsc, przez które codziennie przewijają się setki kierowców i pieszych.
Dla mieszkańców tej części Legnicy mural staje się czymś więcej niż dekoracją. W tak ruchliwym punkcie miasta sztuka nie chowa się na uboczu, tylko wchodzi w zwykły rytm dnia. Taka realizacja ma szansę działać jak znak rozpoznawczy całego fragmentu osiedla Kopernika – widoczny z daleka, zapamiętywany mimochodem, a jednak trudno go potem wyrzucić z głowy.
Konkurs wyłonił pracę spośród 13 propozycji
Za projektem stoi Zofia Chamień z Gdańska . Jej koncepcja zwyciężyła w konkursie ogłoszonym przez Galerię Sztuki w Legnicy, rozstrzygniętym jesienią ubiegłego roku. Do rywalizacji trafiło 13 prac nadesłanych przez 11 artystów z całej Polski, a jury miało do wyboru bardzo różne spojrzenia na temat festiwalu.
Wśród zgłoszeń pojawiały się zarówno kompozycje abstrakcyjne, jak i bardziej realistyczne. To pokazuje, że Legnicki Festiwal SREBRO daje artystom szerokie pole do interpretacji – od biżuterii artystycznej po mocno symboliczne ujęcia i malarskie eksperymenty. Finalnie to właśnie propozycja Chamień najlepiej wpisała się w założenie, by opowiedzieć o festiwalu językiem ulicy.
Srebro trafia do codziennego krajobrazu miasta
Mural ma też wyraźny wymiar promocyjny. Legnicki Festiwal SREBRO od lat należy do najważniejszych wydarzeń poświęconych sztuce współczesnej i biżuterii artystycznej, a teraz jego znak pojawił się w przestrzeni publicznej, zamiast pozostać wyłącznie w galeryjnych wnętrzach. To prosty, ale skuteczny sposób, by przypominać o wydarzeniu w miejscu, gdzie naprawdę toczy się codzienne życie miasta.
Maciej Kupaj, prezydent Legnicy, zwrócił uwagę właśnie na tę podwójną rolę miejskiej sztuki:
„Cieszę się, że w przestrzeni miasta pojawiają się realizacje artystyczne, które nie tylko upiększają Legnicę, ale również przypominają o wydarzeniach ważnych dla jej kulturalnej tożsamości”.
Realizacja powstała we współpracy miasta i Legnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która udostępniła ścianę budynku. Dzięki temu kolejny fragment Legnicy zyskał nie tylko nowy wygląd, ale też opowieść – o festiwalu, który od lat buduje markę miasta i teraz jeszcze mocniej zaznacza swoją obecność w przestrzeni, obok zwykłych codziennych spraw.
na podstawie: UM Legnica.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta Legnica). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Legniccy uczniowie z nagrodami za głos o trzeźwości

Asnyka roztańczy się w piątek - rodzinny festyn z tańcem, boksem i planszówkami

W Legnicy ubrania ruszą w obieg - Ekobiblioteka stawia na slow fashion

Na legnickie ulice wyjeżdżają kolejne elektryczne autobusy

Jedna akcja i czterech kierowców straciło prawo jazdy po alkoholu i narkotykach

Legnica na dwóch kołach - druga parada przyciągnęła całe rodziny

Groźby wobec matki, atak na policjantów i 3 miesiące aresztu dla 35-latka

Profilaktyka pod ręką. Nowy kalendarz ma zmienić niepokojące statystyki

Majówka w Legnicy spokojna - policja zatrzymała 9 sprawców i 6 poszukiwanych

Legnica weszła w majówkę biegiem - 130 osób rozruszało poranek

Nowa droga do Lisowic ma odciążyć Prochowice od ciężkiego transportu

Włamanie do hali w Legnicy skończyło się kradzieżą auta i szybką obławą

Ciężarówki i technologia w jednym miejscu. Legnica na Kołach wraca

Nowe rondo na Jaworzyńskiej już gotowe. Do LSSE prowadzi bezpieczniejszy wjazd
Przydatne dane teleadresowe
- Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy - kontakt, JRG i numery alarmowe
- Komenda Miejska Policji w Legnicy - kontakt, dzielnicowi i zgłoszenia
- Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej w Legnicy - kontakt, godziny, najem lokali
- Archiwum Państwowe w Legnicy - kontakt, godziny i zasoby archiwalne
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Legnicy - kontakt, godziny, sprawy
- Prokuratura Rejonowa w Legnicy - kontakt, godziny, zasięg terytorialny
