Legnicka biblioteka rozpisuje wiosnę - od wystawy po koncert

W Legnicy biblioteczna wiosna nie rozkręca się powoli, tylko od razu wchodzi na pełne obroty 📚 Legnicka Biblioteka Publiczna przygotowała program, który łączy historię, literaturę regionalną, konkursy czytelnicze i finał z muzyką na żywo. To taki kalendarz, po którym łatwo wybrać coś dla siebie, nawet jeśli zwykle wpada się do biblioteki tylko po książkę.
- Bliżej Książki 2026 układa kwiecień w spotkania, historie i konkursy
- Tydzień bibliotek 2026 i Anna German domkną maj w rytmie książek i muzyki
Bliżej Książki 2026 układa kwiecień w spotkania, historie i konkursy
Wiosenna odsłona cyklu „Bliżej Książki” 2026 zaczyna się mocnym akcentem i od razu pokazuje, że w bibliotece będzie się działo szeroko - od pamięci historycznej po rozmowy o książkach i regionie. Dla legniczan to dobra okazja, żeby zobaczyć, jak dużo można wyciągnąć z jednego miejsca, jeśli tylko program jest dobrze skrojony.
14 kwietnia, wtorek, godz. 17:00 - otwarcie wystawy „Powstanie Zamojskie 1942-1943” autorstwa Sławomira Tusińskiego, członka Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego „OSUCHY 1944”.
- Miejsce: siedziba LBP, ul. Piastowska 22
15 kwietnia, środa, godz. 11:00 - finał konkursu czytelniczego „Kiedy przyjaźń daje supermoce…” opartego na książkach Ewy Martynkien. Spotkaniu będzie towarzyszyć rozmowa z autorką.
- Miejsce: siedziba LBP, ul. Piastowska 22
- Zapisy pod nr tel. 76 722 60 17
17 kwietnia, wtorek, godz. 17:00 - spotkanie „Z Legnicy do Princeton” z dr. hab. Leszkiem Koczanowiczem, filozofem, kulturoznawcą i politologiem.
- Miejsce: siedziba LBP, ul. Piastowska 22
21 kwietnia, wtorek, godz. 17:00 - kolejne Spotkania z książką regionalną, tym razem z Martą Olejnik, autorką „Frumoasa. Ślad po tobie”. Olejnik jest lekarką psychiatrą, a prywatnie mamą, miłośniczką sportu i podróży.
- Miejsce: siedziba LBP, ul. Piastowska 22
22 kwietnia, środa, godz. 17:00 - finał konkursu Legnicka Książka Roku 2025.
- Miejsce: Akademia Rycerska
- Obowiązują wejściówki
Na tym biblioteczny kwiecień się nie kończy. 30 kwietnia, czwartek, godz. 17:00 Wojciech Morawiec opowie o Piastach Legnickich w gawędzie „Rogaty książę”. Spotkanie odbędzie się w siedzibie LBP, ul. Piastowska 22. To ten rodzaj programu, który lubi łączyć lokalną historię z żywą opowieścią, więc dla wielu mieszkańców może być jednym z ciekawszych punktów miesiąca.
Tydzień bibliotek 2026 i Anna German domkną maj w rytmie książek i muzyki
Maj w LBP wygląda jak zaproszenie do spaceru po wszystkich odcieniach czytania i słuchania. Najpierw wchodzi „Tydzień bibliotek 2026. Biblioteka. Otwierasz. Odkrywasz”, a potem przychodzi wieczór z muzyką i opowieścią o jednej z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystek.
8-15 maja - „Tydzień bibliotek 2026. Biblioteka. Otwierasz. Odkrywasz”
- Miejsce: placówki LBP
15 maja, sobota, godz. 18:00 - koncert „Anna German. Głos pokoju” w wykonaniu:
- Agnieszka Babicz - śpiew
- Aurelia Sobczak - narracja
- Hubert Światek - piano
- Mariusz Światek - saksofon
- Miejsce: siedziba LBP, ul. Piastowska 22
- Obowiązują wejściówki
To program, który w Legnicy może spokojnie rozgrzać wiosnę na kilka tygodni. Jednego dnia historia, drugiego książka regionalna, później finał konkursu, a na końcu koncert - i właśnie w tym tkwi jego siła. Warto zerknąć do kalendarza i wybrać choć jeden termin, bo biblioteczne spotkania zwykle najlepiej działają wtedy, kiedy wchodzi się w nie na żywo 📚🎶
na podstawie: Biblioteka Legnica.
Ostatnie Artykuły

Na A4 trwa akcja, która ma wyłapać kierowców po alkoholu

Policyjny mundur z bliska - w Chojnowie maluchy pytały o każdy szczegół

Nocne przejście przez dwa legnickie zabytki odsłoni kulisy teatru Modrzejewskiej

Legnickie Srebro ma już swoje nazwiska. Jury wskazało zwyciężczynie konkursu Every Body

Mali policjanci na legnickich ulicach - od razu wyłapali niebezpieczne błędy

Bałtroczyk wraca do Legnicy z wieczorem inteligentnego śmiechu

Drony, saperzy i symulatory. W Legnicy szykuje się największy piknik WSSZC

Świadek zatrzymał pijanego kierowcę Forda - miał ponad 1,5 promila

Legnickie smaki i historia przyciągnęły tłumy w Szczecinie

Na Asnyka ruszy rodzinny festyn z tańcem, boksem i jarmarkiem

Bez kasku zwykła jazda może skończyć się ciężkim urazem dziecka
![[PIŁKA NOŻNA] Wieczysta Kraków – Miedź Legnica 0:1 w Betclic 1. lidze – Córdoba przesądził o wygranej gości w samej końcówce](/images/mecz/thumbnails/wieczysta-krakow-miedz-legnica-09052026-01.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Wieczysta Kraków – Miedź Legnica 0:1 w Betclic 1. lidze – Córdoba przesądził o wygranej gości w samej końcówce
![[PIŁKA RĘCZNA] Liga Centralna, 26. kolejka – AKPR AZS AWF Biała Podlaska – Siódemka Miedź Legnica 33:31](/images/mecz/thumbnails/akpr-azs-awf-biala-podlaska-siodemka-miedz-legnica-09052026-3331.webp)
[PIŁKA RĘCZNA] Liga Centralna, 26. kolejka – AKPR AZS AWF Biała Podlaska – Siódemka Miedź Legnica 33:31
![[PIŁKA NOŻNA] Betclic 3. Liga Grupa 3 (Grupa III): Ślęza Wrocław – Miedź Legnica II 3:2](/images/mecz/thumbnails/sleza-wroclaw-miedz-legnica-ii-08052026-32.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Betclic 3. Liga Grupa 3 (Grupa III): Ślęza Wrocław – Miedź Legnica II 3:2
Przydatne dane teleadresowe
- Agencja Rozwoju Regionalnego ARLEG w Legnicy - pożyczki, inkubator i doradztwo dla firm
- Legnicka Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Gumińskiego - filie, godziny, katalog i e - booki
- Placówka Terenowa KRUS w Legnicy - adres, godziny i kontakt
- Sąd Rejonowy w Legnicy - kontakt, wydziały i godziny otwarcia
- Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna Nr 1 w Legnicy - kontakt, godziny, usługi
- Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy - kontakt, JRG i numery alarmowe
