Tysiące legniczan razem na Rynku podczas obchodów 107. rocznicy odzyskania niepodległości

2 min czytania
Tysiące legniczan razem na Rynku podczas obchodów 107. rocznicy odzyskania niepodległości

W samo południe na Rynku zabrzmiał hymn, potem były ślubowania, tańce i blues — Legnica świętowała w gorącej, wspólnej atmosferze. Uroczystości połączyły pokazy, warsztaty i koncerty, które przyciągnęły całe rodziny.

  • Przebieg centralnych uroczystości na Rynku
  • Program artystyczny i atrakcje poza oficjalną częścią

Przebieg centralnych uroczystości na Rynku

Obchody rozpoczęły się o 12:00 od wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego w akcji „Niepodległa do hymnu!”. Przybyłych na Rynek przywitała mieszanka oficjalnego tonu i radosnych akcentów: przemówienia, szkolne ślubowania i widowiskowe momenty symboliczne. Po ślubowaniu klas mundurowych VII Liceum Ogólnokształcącego muzycznie wsparła Orkiestra Zespołu Szkół Muzycznych.

„Święto Niepodległości to dla nas wszystkich szczególny dzień – czas refleksji nad historią i wdzięczności wobec tych, którzy walczyli o wolną Polskę. To również okazja, by wspólnie – jako legniczanie – okazać dumę z naszej tożsamości i wspólnoty”
Maciej Kupaj, prezydent Legnicy

Najbardziej wzruszające chwile przyszły krótko potem: uczestnicy zatańczyli Legnickiego Poloneza dla Niepodległej, a następnie utworzyli żywą biało-czerwoną flagę, co skupiło uwagę i emocje tłumu.

Program artystyczny i atrakcje poza oficjalną częścią

Po części oficjalnej Rynek wypełnił się muzyką i występami: zagrali młodzi członkowie Dziecięco-Młodzieżowej Legnickiej Orkiestry Dętej, wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Legnica” oraz wykonawcy z Młodzieżowego Centrum Kultury. Na finał zagrała grupa Nocna Zmiana Bluesa, której koncert zgromadził fanów różnych pokoleń.

Wydarzeniu towarzyszyły pokazy militarne, warsztaty i animacje dla dzieci, plenerowa wystawa „Szóstka z wolności” oraz „Biblioteka pod Chmurką” organizowana przez Legnicką Bibliotekę Publiczną. Dodatkowo dostępne były stoiska promocyjne i cateringowe, a chętnych przyciągały kuratorskie oprowadzania po wystawie „Pieniądze Piastów” w Muzeum Miedzi.

W przeddzień święta, 10 listopada, odbył się także Legnicki Bieg Niepodległości zorganizowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji, który zamknął serię wydarzeń związanych z obchodami.

na podstawie: UM Legnica.

Autor: krystian