Ostrzeżenie dla seniorów: jak nie dać się oszukać i chronić oszczędności

2 min czytania
Ostrzeżenie dla seniorów: jak nie dać się oszukać i chronić oszczędności

Seniorzy, bądźcie czujni! Oszuści nie śpią i mogą chcieć wykorzystać Waszą dobroć. Jak się bronić przed ich pułapkami? Sprawdźcie nasze porady!

  • Legnica w walce z oszustwami na seniorów. Jak się chronić?
  • Jak działają oszuści? Poznaj schematy ich działań

Legnica w walce z oszustwami na seniorów. Jak się chronić?

W ostatnich miesiącach w Legnicy odnotowano wzrost przypadków oszustw, które szczególnie dotykają osoby starsze. Przestępcy stosują różnorodne metody, aby wyłudzić oszczędności, a ich ulubionymi technikami są tzw. na wnuczka” oraz na policjanta”. Warto wiedzieć, jak rozpoznać zagrożenie i jak się przed nim bronić.

Jak działają oszuści? Poznaj schematy ich działań

Oszuści często podszywają się pod członków rodziny lub funkcjonariuszy policji, aby zdobyć zaufanie ofiary. W rozmowie telefonicznej informują o rzekomym wypadku, w którym ucierpiała bliska osoba, i żądają natychmiastowej pomocy finansowej. Tego typu sytuacje mogą być bardzo stresujące dla seniorów, którzy nie mają czasu na zastanowienie się nad prawdziwością informacji.

Inny sposób działania to prośba o pożyczkę na pilne wydatki, takie jak operacja czy naprawa samochodu. Oszuści manipulują emocjami ofiary, aby uzyskać potrzebne im pieniądze. Po dokonaniu przelewu kontakt z nimi nagle się urywa, a seniorzy zostają bez swoich oszczędności.

Policjanci nigdy nie informują o prowadzonych sprawach telefonicznie ani nie proszą o przekazanie pieniędzy” przypominają funkcjonariusze z Legnicy.

Aby uniknąć stania się ofiarą oszustwa, warto przestrzegać kilku prostych zasad:

  • Zachowaj ostrożność jeśli ktoś dzwoni i prosi o pieniądze, nie podejmuj pochopnych decyzji.
  • Nie ujawniaj informacji o swoich oszczędnościach ani nie wypłacaj wszystkich pieniędzy z banku.
  • Zadzwoń do bliskich i upewnij się, że osoba prosząca o pomoc rzeczywiście jej potrzebuje.
  • Nie daj się ponieść emocjom i presji czasu ze strony rozmówcy.
  • Jeśli masz wątpliwości, zakończ rozmowę i skonsultuj się z kimś z rodziny lub przyjaciółmi.

Pamiętajmy, że wspólnie możemy zadbać o bezpieczeństwo naszych bliskich. Informujmy seniorów o zagrożeniach i uczmy ich, jak reagować w sytuacjach kryzysowych. W ten sposób pomożemy im chronić swoje oszczędności i cieszyć się spokojem w codziennym życiu.

Na podst. Policja Legnica

Autor: krystian