Legnica świętowała: Imieniny Ulicy NMP i 23. Turniej Kowali przyciągnęły tłumy
W miniony weekend mieszkańcy mieli okazję wziąć udział w wyjątkowym święcie, które zgromadziło tłumy zarówno legniczan, jak i gości. Imieniny Ulicy Najświętszej Marii Panny oraz 23. Turniej Kowali były pełne emocji, radości i artystycznych zmagań, które na długo pozostaną w pamięci uczestników.

Turniej Kowali – sztuka i tradycja w jednym

W piątek i sobotę odbył się 23. Turniej Kowali o Srebrne Klucze Legnicy, przyciągając pasjonatów rzemiosła z całego kraju. Uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności podczas nocnego pokazu kucia, a także w ramach konkursów, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Uczestnicy nie tylko rywalizowali, ale również dzielili się tradycjami, serwując własnoręcznie wypieczony chleb, co stanowiło piękny gest i symbol ciężkiej pracy kowalskiego rzemiosła.

Prezydent Legnicy, Maciej Kupaj, podziękował kowalom za ten wyjątkowy dar, podkreślając wagę tradycji w lokalnej kulturze. Tematem tegorocznego turnieju były ramy do luster i obrazów, a prace wykonane przez kowali okazały się niezwykle różnorodne i precyzyjnie wykonane. Ostatecznie Srebrne Klucze Legnicy trafiły do Ignacego i Tomasza Peplinskich z Kuźni Aries, a na podium znalazły się również prace Piotra i Dawida Gryczów oraz Andreasa Billerta i Damiana Dzikowskiego.

Imieniny Ulicy Najświętszej Marii Panny – radość i kultura w sercu miasta

Sobota była dniem, kiedy nasza solenizantka, Ulica Najświętszej Marii Panny, przyciągnęła tłumy. Idealna, słoneczna pogoda sprzyjała radosnym spotkaniom mieszkańców, którzy wypełnili przestrzeń w sercu miasta. Celebrację rozpoczęto Narodowym Czytaniem „Kordiana” w wykonaniu przedstawicieli Legnickiej Biblioteki Publicznej, co dodało wydarzeniu literackiego charakteru.

Następnie na scenie zagościli artyści z Młodzieżowego Centrum Kultury oraz Alan Cymbalista. Muzyczne atrakcje wieczoru zapewnili znani wykonawcy, tacy jak Sound'n'Grace oraz Kayah, których występy rozgrzały publiczność do tańca. Różnorodność stoisk wystawców i organizacji pozarządowych dodatkowo wzbogaciła atmosferę, tworząc przestrzeń do interakcji i poznawania lokalnych inicjatyw.

Festiwal Kultur „Kto siedzi na miedzi (-y)” – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Trzydniowe świętowanie zakończyło się prezentacją grup folklorystycznych podczas XI edycji Legnickiego Festiwalu Kultur "Kto siedzi na miedzi (-y)". Występy znanych zespołów, takich jak Zespół Pieśni i Tańca "Legnica" oraz Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca "Kyczera", przyciągnęły licznych miłośników folkloru. Wydarzenie to nie tylko promowało lokalne talenty, ale także podkreślało bogactwo kulturowe regionu.

W trakcie festiwalu można było podziwiać nie tylko emocjonujące występy artystyczne, ale także prezentacje tradycyjnego rzemiosła i kultury mniejszości narodowych zamieszkujących nasz region. Na zakończenie wieczoru zagrał góralski zespół FiśBanda, który dostarczył niezapomnianych wrażeń muzycznych. Dzięki tak licznej frekwencji i entuzjastycznym reakcjom uczestników, wydarzenie z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich, którzy wzięli w nim udział.

Zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych wydarzeniach, które będą się odbywać w naszym mieście. Dziękujemy wszystkim za obecność, uśmiechy i wspólne świętowanie!


Na podstawie: Urząd Miasta w Legnicy