Chronić PESEL w mObywatelu 2.0 – nowa usługa od Ministerstwa Cyfryzacji
Liczba prób wyłudzeń kredytów na cudze dane stale rośnie. Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło odpowiedzieć na ten problem, wprowadzając do aplikacji mObywatel 2.0 nową usługę o nazwie Zastrzeż PESEL. Ta funkcjonalność pozwala użytkownikom na zastrzeżenie swojego numeru PESEL, co w praktyce oznacza większą ochronę danych osobowych i mniejsze ryzyko oszustwa.
  1. Możliwość zastrzeżenia i cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL.
  2. Wgląd w historię operacji na numerze PESEL.
  3. Od 1 czerwca 2024 obowiązkowa weryfikacja statusu PESEL przez instytucje finansowe.

Jedną z najważniejszych funkcji wprowadzonej usługi jest możliwość zastrzeżenia swojego numeru PESEL. Dzięki temu użytkownik może zabezpieczyć się przed niepożądanymi działaniami, takimi jak wzięcie kredytu na jego dane. Co ważne, po zastrzeżeniu numeru PESEL, nadal można korzystać z podstawowych usług, takich jak wizyty u lekarza, realizacja recept, zakup biletów lotniczych czy załatwianie spraw w urzędzie.

Kolejną istotną funkcjonalnością jest możliwość cofnięcia zastrzeżenia. Jest to szczególnie przydatne, kiedy sami chcemy skorzystać z naszego numeru PESEL, np. w celu wzięcia kredytu czy zakupu sprzętu na raty. Po cofnięciu zastrzeżenia można ponownie zabezpieczyć swój numer najwcześniej po 30 minutach.

mObywatel 2.0 umożliwia również sprawdzenie historii operacji związanych z naszym numerem PESEL. Dzięki temu użytkownicy mogą zobaczyć, kto i kiedy sprawdzał ich numer oraz z jakiego powodu. Taka funkcja nie tylko daje pełen wgląd w przeszłe działania, ale również pomaga w szybkim wychwyceniu prób nieuprawnionego wykorzystania naszych danych osobowych.

Od 1 czerwca 2024 roku banki i inne instytucje finansowe będą zobowiązane do sprawdzania, czy PESEL jest zastrzeżony przed udzieleniem kredytu. Jeśli mimo zastrzeżenia powstanie zobowiązanie, instytucje te nie będą mogły dochodzić roszczeń z tego tytułu. To dodatkowy argument, by zainstalować aplikację mObywatel 2.0 i skorzystać z usługi Zastrzeż PESEL, chroniąc w ten sposób swoje dane.

Więcej informacji o aplikacji mObywatel 2.0 i nowej usłudze można znaleźć na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. Warto zapoznać się z tymi materiałami, aby w pełni wykorzystać dostępne narzędzia ochrony naszych danych osobowych.


Na podstawie: UM Legnica