W dniach 13 i 14 sierpnia rozegrany zostanie w Sali Maneżowej Akademii Rycerskiej Legnicy Puchar Polski w Scrabble. W turniej może wziąć udział każdy miłośnik gier słownych. Organizatorem jest portal LCA.PL wraz z Polską Federacją Scrabbli. Strona internetowa turnieju to http://scrabble.lca.pl - tam też można się na rozgrywki zapisać.
Puchar Polski to po mistrzostwach kolski druga najbardziej prestiżowa impreza scrabblowa w naszym kraju. Oprócz rozgrywek o puchar, gracze, którzy z nich odpadną powalczą też o tytuł Mistrza Ziemi Legnickiej.
Turniej ma charakter otwarty, więc każdy, kto zna zasady i lubi spędzać czas na „łamaniu głowy” nad słówkami, może zagrać o puchar. Specyficzna formuła turnieju pozwoli graczom początkującym zagrać z przeciwnikami o podobnym poziomie gry. Każdy z uczestników turnieju rozegra przynajmniej 11 gier, bez względu na ich wyniki. Rozgrywki są bowiem prowadzone systemem podobnym jak w szachach, ale odpowiednio zmodyfikowanym na potrzeby scrabbli.
Gospodarzem rozgrywek będzie Legnickie Centrum Kultury, które na potrzeby rozgrywek przygotowało Salę Maneżową w Akademii Rycerskiej. Turniej odbędzie się pod egidą Polskiej Federacji Scrabble. Zawody sędziować będzie jeden z najbardziej doświadczonych słownych rozjemców w Polsce - Grzegorz Wiączkowski.
Scrabble to ciekawa i nieprzewidywalna gra planszowa. Jej autorem był amerykański architekt Alfred Butts. Celem gracza jest zdobycie większej liczby punktów od przeciwnika. Punkty zbiera się za ułożone na planszy słowa z wylosowanych płytek z literami. Ponadto na planszy znajdują się cenne pola premiowe, które pomagają w gromadzeniu większej ilości punktów.
Na sukces w scrabblach składa się znajomość słownika, umiejętność szybkiego liczenia oraz element psychologiczny i radzenie sobie ze stresem. Ta mnogość czynników charakteryzująca dobrego gracza umożliwia tu jednakową rywalizację wśród humanistów i ścisłowców, to naprawdę gra dla wszystkich!
Wiele zależy jednak od losowania. To jakie litery wylosujemy determinuje nasze szanse na położenie "drogiego" ruchu. Właśnie czynnik losowości tak bardzo wpływa na zainteresowanie scrabblami. Nieraz na turniejach zdarzało się, że mało doświadczony scrabblista pokonywał mistrza Polski bądź wysoko notowanego gracza właśnie przez niebywałe szczęście w losowaniu.
Fot. Wojciech Obremski LCA.PL