Czy warto iść na ugodę z bankiem przy kredycie frankowym?

Kredyty frankowe to spory problem, który obecnie staje się powoli możliwy do rozwiązania. Dzięki procesom sądowym w sprawie nieuczciwych umów frankowych, które toczą się już od kilku lat, wiele banków musi wypłacać klientom odszkodowania lub unieważniać kredyty. Z tego powodu placówki te bardzo często idą na ugody.

Kredyty frankowe – jak to się zaczęło?

Swego czasu bardzo wielu Polaków zaczęło brać kredyty we frankach. Była to waluta, która wydawała się stabilna, dlatego zaciągnięcie zobowiązania stanowiło dla klienta złudzenie bezpiecznej przystani. Ponieważ jednak kredyty walutowe z zasady podlegają mniejszym i większym wahaniom, banki i tak zarabiały na tego typu instrumentach, przez co mogły proponować klientom korzystne warunki. Wszystko zmieniło się jednak wraz z nagłym wzrostem kursu franka w 2015 roku, kiedy Szwajcarski Bank Narodowy zdecydował się uwolnić franka względem euro. Klienci, którzy posiadali kredyty denominowane i indeksowane do franka, stanęli przed wizją spłaty kredytu często kilkukrotnie większego, niż było to planowane.
Dzisiaj wielu Frankowiczów szuka sprawiedliwości w sądach. Potencjalne rozwiązania spraw frankowych możesz znaleźć między innymi na stronie https://kancelariakredytobiorcy.pl/przewalutowani. Kancelaria, zajmująca się nieuczciwymi umowami frankowymi pomoże klientom w wyjściu z trudnej sytuacji.

Możliwe rozwiązania spraw frankowych

Od czasu, kiedy klienci banków zaczęli wnosić sprawy do sądów, proponowane są różne rozwiązania. Najczęściej są to odfrankowienie kredytu, unieważnienie umowy frankowej, a także ugoda, która często proponowana jest przez banki. Z punktu widzenia klienta najbardziej opłacalne jest unieważnienie kredytu, które skutkuje uznaniem, że z uwagi na klauzulę abuzywną w umowie (czyli treści, które rażąco naruszają interes klienta), kredyt nie jest ważny. W takim przypadku obie strony muszą jak najszybciej uregulować swoje zobowiązania, a tego typu rozwiązanie może być proponowane na podstawie teorii dwóch kondykcji (obydwie strony mogą wnieść niezależne roszczenia) lub teorii salda (roszczenie przysługuje tylko tej stronie, która najbardziej zubożała). Ponieważ banki bardzo często proponują rozwiązania, które są raczej korzystne dla Frankowiczów, placówki wielokrotnie chcą iść z klientami na ugody.

Czy warto iść na ugodę z bankiem przy kredycie frankowym?

Chociaż banki, proponując ugody, oferują często korzystne warunki, należy dokładnie rozważyć, czy takie rozwiązanie będzie w naszym przypadku opłacalne. Jeśli spłaciliśmy już cały kredyt, unieważnienie umowy będzie korzystniejsze, ponieważ w takim przypadku bank ma za zadanie natychmiast zwrócić nam wszystkie koszty dodatkowe, które zostały zawarte w nieuczciwej umowie. Natomiast jeśli zobowiązania jeszcze nie uregulowaliśmy, będziemy musieli jak najszybciej oddać bankowi brakującą sumę – oczywiście bez wszystkich prowizji, marży i odsetek.