Jak dziwne jest serce kobiece? Dowiesz się na spotkaniu w bibliotece

Legnicka Biblioteka Publiczna ( ul. Piastowska 22) zaprasza we wtorek, 9 listopada o godzinie 17.00 na promocję pamiętnika Zofii z Odrowąż-Pieniążków „Dziwne jest serce kobiece… Wspomnienia galicyjskie” i spotkanie  z jej wnukiem, Rafałem Skąpskim.

Zofia z Odrowąż-Pieniążków Skąpska pozostawiła po sobie 21 stukartkowych zeszytów obejmujących osiemdziesiąt lat jej życia (urodziła się 24 maja 1881 r. w Kaliszu, zmarła 14 sierpnia 1961 r. w Krakowie).

Wielkim walorem jej wspomnień jest przedstawienie, poprzez koleje życia swojej rodziny, historii kraju i ukazanie uniwersalizmu losów narodu i kilku pokoleń inteligencji polskiej.

Tak pisał o autorce pamiętnika Wiesław Myśliwski:

Autorka tego pamiętnika to postać niezwykła, wyrastająca nie tylko ponad miarę swoich czasów. Tuż po maturze, w wieku osiemnastu lat wychodzi za mąż za Jana Skąpskiego i przez siedemnaście lat (od 1903 do 1920) dzierżawią z mężem dworskie majątki na Sądecczyźnie. Jeszcze młódka, a szybko przeobraża się w światłą, nowoczesną gospodynię, dzięki czemu dzierżawione majątki zaczynają kwitnąć. Studiuje podręczniki zarówno dotyczące wychowania dzieci, jak i wszelkich upraw, także hodowli zwierząt gospodarskich. Obarczona siedmiorgiem potomstwa, znajduje czas na systematyczne czytanie, interesuje się nawet psychologią i filozofią (Freud, Platon). Zbiera pieśni ludowe, zajmuje się działalnością społeczną (m.in. zakłada Szkołę Gospodyń Wiejskich). A przy tym jest utalentowaną pianistką, występuje nawet z publicznymi recitalami. Wiodą z mężem niby prowincjonalne życie, lecz przegląda się w nim niemal cała epoka. Nie brak w jej życiu i zdarzeń tragicznych. Z godnością jednak znosi śmierć dwojga dzieci, jak i lata wojny, która na terenie Sądecczyzny przebiegała wyjątkowo okrutnie. Pisze o tym wszystkim w sposób rzeczowy, konkretny, niekiedy drobiazgowy, wciągając nas w swój świat, że mamy wrażenie, jakbyśmy w tamtych czasach żyli.

Jej wnuk Rafał Skąpski jest prawnikiem, wydawcą, w latach 2001–2004 wiceminister kultury, w latach 2005–2015 dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego i prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

Organizatorem spotkania są Stowarzyszenie Kulturalne Krajobrazy i Legnicka Biblioteka Publiczna. Wstęp bezpłatny, limit miejsc, wejściówki, rezerwacja pod nr tel. 76 7226021.