Ekologiczny dom - jak wybrać panele fotowoltaiczne?

Na sukces w postaci optymalnie działającej instalacji fotowoltaicznej mają wpływ trzy czynniki: prawidłowy dobór paneli, ich dobry montaż oraz serwis, pielęgnacja. W tym zakresie zdecydowanie najlepiej korzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm, które zatrudniają doświadczonych pracowników, które dysponują fachowym zapleczem technicznym.

Z roku na rok powstaje coraz więcej domów. Obserwując nowe inwestycje możemy zauważyć, że dużo osób decyduje się na to, aby instalować panele fotowoltaiczne. Takie decyzje nie dziwią, gdyż obserwując, jak obecnie kształtują się ceny prądu, inwestorzy chcą jak najmocniej ograniczać zużycie energii elektrycznej, a także zmniejszać rachunki.

Również dzięki świadomości ekologicznej Polaków, która jest coraz większa, fotowoltaika cieszy się stale rosnącą popularnością. Panele montowane są nie tylko na dachach domów jednorodzinnych, ale również na obiektach handlowo-usługowych. Kompleksowym doradztwem w zakresie fotowoltaiki zajmuje się firma Hymon Fotowoltaika Sp z o.o.

Panele fotowoltaiczne gdzie montować?

Panele fotowoltaiczne można montować na gruncie albo na dachu. W zależności od miejsca posadowienia dobiera się elementy montażowe. Znaczenie ma również oczywiście wielkość paneli oraz ich ilość. Kwestią zarówno doboru paneli, jak również umiejscowienia i sposobu montażu zajmuje się wykonawca, dlatego ważne jest to, aby wybrać odpowiedniego. Pod uwagę należy brać:

  • rodzaj gruntu oraz jego wielkość,
  • brak naturalnych i sztucznych przeszkód (domu, drzewa),
  • poziom ciągłości nasłonecznienia,
  • rodzaj dachu i jego konstrukcję,
  • rodzaj pokrycia dachowego,
  • łatwość dostępu do paneli.

Dobrej jakości panele fotowoltaiczne, np. https://hymon.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/ mają rozwiązania systemowe, dzięki którym zapewnimy optymalne działanie sieci oraz stabilność konstrukcji.

Optymalne działanie instalacji

Aby panele fotowoltaiczne pobierały jak najwięcej promieni słonecznych trzeba je odpowiednio ustawić. Najlepiej, aby skierowane były na południe, pod kątem około 30 stopni. Dużym błędem jest ustawienie paneli w kierunku północnym. Takie rozwiązanie będzie skutkować znaczącym spadkiem poboru, a tym samym brakiem efektywności.

Niezwykle ważnym aspektem jest również to, aby do współpracy wybrać doświadczoną firmę. Pierwszym krokiem będą oględziny budynku, drugim dobór odpowiedniej jakości paneli oraz ich ilości, trzecim montaż. Wszystkie 3 elementy powinny przebiegać sprawnie i co najważniejsze, zgodnie ze wszystkimi standardami. Dobre umiejscowienie paneli i fachowy montaż są tak samo ważne, jak parametry techniczne paneli. Im lepsza i bardziej doświadczona firma, tym większa pewność, że instalacja będzie miała optymalne osiągi. O tym możemy poczytać na stronie https://hymon.pl/panele-fotowoltaiczne-legnica/.