Kamizelki dla mężczyzn były kiedyś nieodłącznym elementem męskiej stylizacji. Mimo, że moda na nie przyszła z Persji, to dziś kojarzona jest bardziej z angielskim stylem. W Europie pojawiła się około 1670 roku, a przywiózł ją Karol II Stuart. Początkowo długie do kolan i z długimi rękawami. Obecnie tylko do pasa i bez rękawów. Na szczęście w dzisiejszych czasach znowu wracają do łask i Panowie coraz chętniej je zakładają.
Rodzaje kamizelek męskich
Niezależnie od tego, czy chodzi o uroczystości, czy zajęcia sportowe na łonie natury - kamizelki męskie mają wiele zastosowań.
Rozróżniamy dwa podstawowe podziały dla tej części garderoby. Pierwszym jest kamizelka jednorzędowa. Jest to krój bardziej współczesny i uniwersalny. Charakteryzuje się jednym rzędem guzików (najczęściej jest ich pięć). Występuje w wersji z klapami lub bez.
Kamizelka dwurzędowa jest już bardziej oficjalna. Poznamy ją po dwóch rzędach guzików na środku. Podobnie jak kamizelka jednorzędowa, może mieć klapy. Obecnie wykonuje się kamizelki dla mężczyzn z wielu różnych materiałów, takich jak tweed, dzianina, bawełna. Można też znaleźć wiele ciekawych i stylowych wzorów, którymi urozmaicimy swój strój. Możemy sobie również uszyć kamizelkę na miarę z materiału, który sami wybierzemy. Dobry krawiec dopasuje ją idealnie do naszej figury i wymiarów. Może wydawać się to nieco ekstrawaganckie, ale wbrew pozorom koszt takiej usługi w obecnych czasach wcale nie jest zbyt wygórowany. A przy okazji wesprzemy lokalnych rzemieślników.
Jak nosić kamizelkę?
Wizualnie kamizelki rozciągają górną część ciała, wyszczuplają sylwetkę podkreślając pion i nadają jej sportowy wizerunek. Klasyczna kamizelka, zapożyczona z trzyczęściowego garnituru, w połączeniu z biznesowymi koszulami i męskimi spodniami tworzy wąską talię i dodaje elegancji do każdego stroju. Jeśli jest uszyty z tweedu lub gęsto tkanej bawełny, idealnie komponuje się z angielskim stylem ubioru, takim jak kamizelka garniturowa i kamizelka pikowana.
Dużo mężczyzn jest przekonanych, że kamizelka może być noszona tylko do garnituru lub smokingu. Nie jest to do końca prawda. Zależy to jednak od okazji, w której chcemy ją założyć. Jeżeli wybieramy się na oficjalne przyjęcie, warto wtedy wybrać dwurzędową, wełnianą kamizelkę, najlepiej w takim samy odcieniu, jak garnitur. Jednak na aż tak ważnych imprezach gospodarze zazwyczaj razem z zaproszeniem informują gości, jaki ubiór obowiązuje. Należy podejść do takich wytycznych bardzo poważnie, inaczej ludzie, którzy nas zaprosili, mogą poczuć się urażeni i nigdy więcej nas nie zaprosić. A tego przecież byśmy nie chcieli.
Gdy wybieramy się na spotkanie bardziej casualowe, gdzie dress-code nie jest ustalony, wtedy możemy założyć kamizelkę w innym kolorze, albo wzorzystą. Warto pamiętać jednak, aby koszula do kamizelki była gładka (beż żadnych wzorów). Cała stylizacja nie powinna być również za bardzo kontrastowa - może to wyglądać bardzo nieestetycznie, a czasami wręcz groteskowo. Kamizelkę można nosić również bez garnituru, jeżeli chcemy (i możemy) wyglądać luźno, ale z klasą. Dobrze jest również do kamizelki dobrać odpowiedni krawat. Muchę zostawmy raczej do smokingu.
Jeśli wybieramy się na przykład na imprezę, dobrym pomysłem jest elegancka kamizelka, którą możesz założyć do koszuli. Kamizelka garniturowa to prawdziwy klasyk, który nadal jest częścią trzyczęściowego garnituru. Jest noszony z marynarką, spodniami od garnituru, koszulą i krawatem i dobierany tak, aby pasował do marynarki.
Dlaczego warto kupić marynarkę męską?
Kamizelki dla mężczyzn to najbardziej dopasowany element stroju. Dobrze dobrane podkreślają męską figurę - szerokie ramiona i tors oraz węższą talię. Zdecydowanie dodają mężczyźnie elegancji i szyku. Obecnie w niemal każdym sklepie z modą męską kamizelki są dostępne, więc można w nich wybierać i przebierać ile chcemy. Jedno jest pewne- przynajmniej jedna powinna znaleźć się w każdej męskiej szafie. I to nie koniecznie jeszcze ta z matury. Najlepsze kamizelki męskie znajdziesz w sklepie Giacomo Conti.