Pozyskiwanie leadów

Z angielskiego lead generation, czyli generowanie leadów jest znanym procesem, który polega na zebraniu wszystkich ważnych informacji oraz danych kontaktowych klienta poprzez odpowiednie narzędzia oraz wprowadzenie na rynek pracy nowych innowacyjnych technologii z branży marketingowej. Generowanie leadów nie należy do czynności trudnych. Obecnie możemy wyróżnić dwa główne etapy pozyskiwania leadów. Pierwszym etapem jest przyciąganie uwagi zainteresowanych osób danym produktem, a także usługami. Tego typu etap należy do najważniejszych. Drugim etapem pozyskiwania leadów jest proces polegający na klasyfikacji pozyskiwanych kontaktów. Generowanie leadów można podzielić na dwa sposoby, takie jak: sprzedażowe oraz marketingowe.

Leady sprzedażowe generowane są dzięki kryteriom demograficznym (biorąc pod uwagę szczególnie dochody indywidualne, bądź dochody gospodarstwa domowego). Natomiast te drugie, leady marketingowe pozyskiwane są na podstawie potrzeb wszystkich zainteresowanych unikatową ofertą ogłoszeniodawcy. W dzisiejszych czasach obecnie generowanie leadów może odbywać się w sposób online, bez wychodzenia z domu. Dlatego też generowanie leadów online stało się głównym, a zarazem pozytywnym sposobem w walce o nowego klienta.

LEADy: co to takiego?

Pojęcie lead odnosi się do osoby lub firmy, której zadaniem jest wykazywanie szczególnego zainteresowania określonymi usługami, czy też produktami. Działanie generowanie lead jest bardzo korzystne, a zarazem skuteczne, ponieważ zwiększa wzrost skuteczności działań marketingowych całej firmy, prowadzi do większej oszczędności czasu i pieniędzy, a także oferuje szeroką bazę danych potencjalnych klientów. Tego typu działa prowadzą również do pozyskania lepszych kontaktów, a także relacji z przyszłymi oraz potencjalnymi klientami.

Generowanie leadów online

Generowanie leadów online jest bardzo dobrym rozwiązaniem w obecnych czasach dla każdej dobrze prosperującej firmie. Taki oto proces składa się z czterech szeroko rozwiniętych etapów. Pierwszy etap obejmuje przedstawienie korzystnej oferty, która jest jedną z wartościowych opcji jakie oferujesz swoim odbiorcom. Drugi etap uwzględnia tak zwany proces call to action. Etap ten nawiązuje przede wszystkim do działania w postaci głównego tekstu, który w sposób rzetelny zachęca wszystkich chętnych odbiorców do skorzystania z oferowanej usługi. Trzeci etap zawiera landing page (inaczej po polsku strona docelowa). Taki typ strony internetowej, zawiera wszystkie ważniejsze, jak i te mniej ważne informacje, na temat konkretnych ofert. Ostatnim czwartym etapem jest utworzenie prostego formularza, który pozwoli uzyskać podstawowe informacje na temat odbiorcy (imię, nazwisko, e-mail, cała nazwa firmy, adres oraz numer kontaktowy).

Znane metody generowania leadów

Proces generowania leadów jest kompozycją wszystkich działań, które należy systematycznie testować i dbać o rozwój. Główną metodą generowania leadów jest nic innego jak email marketingowy. Metoda ta jest najbardziej prosta i skuteczna, wykorzystuje pocztę elektroniczną do komunikacji z kontrahentami oraz wpływa na definiowanie pozytywnego wizerunku całej firmy. Drugą metodą, która pozwala na skuteczne pozyskiwanie lead jest content marketing. Działanie to jest odpowiedzialne za tworzenie oraz promocję tych najważniejszych treści, które odpowiadają potrzebom klientów. Natomiast główną i najczęściej używaną metodą do generowania leadów jest social media marketing. Media społecznościowe w obecnych czasach są najbardziej rozwinięte, a do głównego portalu należy jakże by inaczej Facebook.