Zazwyczaj zastanawiamy się podczas zakupu auta – jaki wybrać silnik, wyposażenie oraz czy warto dodatkowo płacić za wszelkie gadżety? Ponadto nie wiemy czy wybrać benzynę, diesel, czy też gaz. Ciekawym rozwiązaniem są samochody z segmentu B, które potrafią być wyjściem dość uniwersalnym i odpowiednim w wielu przypadkach.

Co ciekawe, dostępne w ofercie firmy Arval samochody klasy B, od zawsze były bardzo popularne na starym kontynencie i wszelkie znane marki mogą pochwalić się wieloletnią tradycją, jeżeli chodzi o projektowanie takich pojazdów. Oznacza to, że obecnie spotkamy się z szerokim wachlarzem wyboru różnych modeli, silników oraz wyposażenia. Pomocna w wyborze może być porównywarka samochodów, natomiast wcześniej warto dowiedzieć się co nieco o tym segmencie.

Rodzaj nadwozia

Tego typu pojazd, ciężko sklasyfikować jako klasyczny, mały samochód miejski. Jako najlepszy wybór w tym wypadku jawi się pięciodrzwiowy hatchback. Dzięki temu, że nie ma tutaj tylnych drzwi, auto może wyglądać na bardziej sportowe, jednak mniej użytkowe. Alternatywą okazują się być pojazdy w wersji kombi. Niektóre marki mają je w swojej ofercie i jako, że mogą stać się rozwiązaniem dla małej rodziny, należy zawsze mieć je na uwadze.

Nieco inaczej sprawa wygląda wypadku sedanów. O wiele ciężej jest je znaleźć, a w związku z ich wielkością okazują się mało praktyczne. Nie można jednak ich skreślać, ponieważ osiągają rozmiary aut kompaktowych, dając użytkownikowi sporo przestrzeni w niezłej cenie.

Lista rodzajów nadwozia jest o wiele dłuższa. Auta segmentu B lub też podobne to też mikrovany, a także samochody między crossoverami, a mikrovanami. W związku z ich pochodzeniem, ceną, brakiem elementów charakterystycznych, jak chociażby napęd na cztery koła i trzeci rząd siedzeń – można pozwolić sobie na kategoryzowanie ich w klasie B.

Co do silnika…

Klasa B, daje nam możliwość sporego wyboru co do silników. Jako, że są to samochody dość sporych rozmiarów o większej wadze, stanowczym minimum znajdujące się pod maską to przynajmniej 80 koni mechanicznych. Należy jednak uważać na podstawowe wersje trzycylindrowych silników. Ich moc, najczęściej wystarcza jedynie na spokojną jazdę w miejskich warunkach, a dodatkowo (w związku z ich konstrukcją) mogą generować dość irytujące dźwięki.

Jeżeli potrzebujemy auta miejskiego, najlepszym wyborem wydaje się być benzyna. Dla większej dynamiki, poleca się turboładowane silniki. Jednak w wypadku „ostrzejszej” jazdy, mogą spalać tyle, na ile wskazuje ich moc, a nie pojemność silnika.

Diesel będzie opłacalny w wypadku dużych przebiegów, a one nie charakteryzują samochodów klasy B. Konieczne jest przemierzanie sporych kilometrów w związku z różnica w cenie, (co do benzynowych) a także z różnymi istotnymi podzespołami. Jeśli diesel okaże się jednak dla nas dość opłacalną opcją, warto unikać wersji ekologicznych. W wypadku niektórych producentów, spotkamy się z ofertą pewnej modyfikacji, mających zredukować spalanie paliwa, natomiast ich skuteczność jest bardzo niska i kompletnie niewspółmierna z wysokością dopłaty.

W wypadku silników wysokoprężnych oraz dla osób, które wiele nie jeżdżą ale ceny benzyny są dla nich za wysokie, dobrym wyjściem będzie gaz. Kiedy postawimy na fabryczną instalację, ograniczenie może stanowić obecność jednego silnika, natomiast mamy pełną gwarancję od producenta oraz pewność, że unikniemy niemiłych niespodzianek.

Jeżeli jesteśmy wciąż niezdecydowani posiadając powyższą wiedzę, poleca się porównywarkę aut, która unaoczni nam wszelkie różnice i pomoże w dokonaniu wyboru.

Samochody klasy B – Czym się charakteryzują?