Na światowy dzień wody miliard litrów od LPWiK. Na zdrowie

Dziś (22 marca) obchodzimy Światowy Dzień Wody. Jest więc okazja, by zajrzeć do Legnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, największego producenta wody w naszym regionie.

Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie sześć miliardów litrów wody? Spróbujmy. To mogą być cztery miliardy 1,5-litrowych butelek. Albo 1600 pełnych basenów o wymiarach olimpijskich. I właśnie tyle wody wyprodukowało LPWiK w minionym roku.

Skąd czerpiemy wodę? Oczywiście z Kaczawy. W minionym roku ponad sześć milionów trzysta tysięcy metrów sześciennych. Robi wrażenie? LPWiK może każdego dnia uzdatnić 40 milionów litrów wody. A średnie zapotrzebowanie wynosi trochę mniej, niż połowę tej ilości.

Z danych statystycznych wynika, że Polak zużywa średnio 150 litrów wody dziennie, z czego tylko 2-3 litry do celów konsumpcyjnych. Rośnie jednak odsetek ludzi pijących wodę prosto z kranu, bo jej jakość jest na bardzo dobrym poziomie, a dodatkowo dzięki temu można zaoszczędzić pieniądze. Za tysiąc litrów wody z legnickich wodociągów płacimy 10,17 zł netto (wraz z opłatą za odprowadzenie ścieków), co oznacza, że litr naszej wody kosztuje nieco ponad 1 grosz.

LPWiK zachęca legniczan i mieszkańców regionu do picia „kranówki”. Firma, by pokazać jak smakuje jej produkt, zamontowała już blisko 30 poidełek w szkołach czy obiektach użyteczności publicznej.

(Źródło: LPWiK)