Plan żywienia dla sportowca – czym będzie się wyróżniał?

Osoba, która regularnie trenuje daną dyscyplinę najczęściej potrzebuje energii do działania. Podczas treningów bardzo często spala się spore ilości kalorii, dlatego też dieta osoby aktywnej fizycznie powinna dostarczać organizmowi nie tylko odpowiedniej dla niego ilości kalorii, z których będzie on czerpał energię, ale też powinna być dopasowana do zapotrzebowania na witaminy, mikro i makroelementy, dzięki którym organizm będzie dobrze odżywiony.

Dieta dla aktywnych – co na pewno powinniśmy z niej wyeliminować?

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zmniejszenie ilości żywności wysoko przetworzonej i unikanie potraw, które są bardzo tłuste, smażone na głębokim oleju, które zawierają w sobie tłuste i zawiesiste sosy albo też mięsa, które nie tylko są wysokotłuszczowe, ale też które długo się trawią. Potrawy te będą szczególnie nieodpowiednie bezpośrednio przed treningiem. Oczywiście, w diecie osoby aktywnej fizycznie nie powinna znajdować się zbyt duża ilość cukrów prostych, a więc przede wszystkim słodyczy. Dobrym pomysłem będzie odstawienie słonych przekąsek, do których można zaliczyć na przykład krakersy, popcorn czy chipsy.

Co wobec tego okaże się najlepszym rozwiązaniem jeśli intensywnie ćwiczymy?

Dieta dla sportowców powinna zawierać w sobie odpowiednią podaż białka, jest bowiem ono budulcem mięśni, a także jest takim składnikiem odżywczym, który powoduje, że jesteśmy syci przez dłuższy czas. Zwiększona ilość białka w diecie sprawia, że nie musimy podjadać, gdyż nie czujemy takiej potrzeby. Białko znajdziemy w przetworach mlecznych, roślinach strączkowych, ale też w chudym mięsie.

Skąd natomiast powinniśmy czerpać energię? Dieta dla aktywnych to także zaplanowanie spożycia odpowiedniej ilości cukrów złożonych, gdyż są one naszym rezerwuarem energii. Musimy więc spożywać ich określoną ilość dbając o to, aby to były cukry złożone, które będą zaopatrywały nasz organizm w energię powoli przez dłuższy czas. Można więc przyjąć, że dieta dla sportowców powinna zawierać w sobie produkty będące źródłem tego typu węglowodanów, a mowa tutaj na przykład o pełnoziarnistych makaronach i ryżach, a także o ciemnym pieczywie.

W jaki sposób będziemy w stanie dostarczyć organizmowi potrzebnych mu witamin i substancji odżywczych?

Warzywa to takie produkty, które tak naprawdę możemy spożywać w dowolnej ilości, gdyż są niskokaloryczne, łatwostrawne, a także są bogatym źródłem różnego rodzaju wartościowych substancji odżywczych. Bardzo wiele warzyw jest też naturalnym źródłem błonnika pokarmowego, który zwiększa uczucie sytości. Warzywa mogą stanowić naprawdę sensowny dodatek do niemalże każdego dania w ciągu dnia.

A czy w takiej diecie jest miejsce na owoce?

A co z owocami? Przyjmuje się, że są one źródłem cukrów prostych, a więc nie powinno się przesadzać z ich ilością w diecie. Co nie zmienia jednak faktu, że są one źródłem witamin i wielu cennych substancji. Dlatego również warto je regularnie uwzględniać w naszym jadłospisie. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z warzyw i owoców, które są dostępne sezonowo, gdyż wówczas ich jakość jest zdecydowanie najwyższa. Jeśli natomiast chcemy, aby naszym jadłospisem zajął się doświadczony dietetyk, w takim przypadku najlepiej odwiedzić stronę https://projektzdrowie.info/. Już po pierwszej konsultacji będziemy wiedzieli, jak taka współpraca z dietetykiem może wyglądać, a w kolejnych krokach otrzymamy jadłospis dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.