Satyrykon 2024: Start już w ten piątek!

Już w ten piątek, 14 czerwca, rozpoczyna się 47. edycja Satyrykonu – jednego z najważniejszych festiwali satyrycznych w naszym regionie. Wydarzenie potrwa do niedzieli, 16 czerwca, a jego program jest pełen różnorodnych atrakcji.

  1. Korowód Satyrykonowy otworzy festiwal w piątek o 17:00.
  2. Piknik satyrykonowy dla rodzin w sobotę od 15:00.
  3. Wystawy i projekcje filmowe przez cały weekend.
  4. Koncert „Niemen znany i mniej znany” zamknie festiwal w niedzielę.

Piątkowy program festiwalu rozpoczyna się o godzinie 17:00 Korowodem Satyrykonowym, który przejdzie ulicą Najświętszej Marii Panny w stronę Muzeum Miedzi. Tam o 17:30 odbędzie się oficjalne otwarcie Międzynarodowej Wystawy Satyrykon – Legnica 2024 oraz wręczenie nagród laureatom konkursu. O 18:30 w Galerii Ring zaplanowano otwarcie wystawy „Szkic ma moc 2024” oraz nagrodzenie artystów wyróżnionych w tej edycji. Wieczorem, o 19:00, Mumio zaprezentuje swój program „25 lat w 25 kawałkach” w Sali Maneżowej Akademii Rycerskiej. Bilety na występ są dostępne w Galerii Satyrykon oraz online.

Sobotnia część festiwalu rozpocznie się o godzinie 15:00 Piknikiem satyrykonowym, który odbędzie się przed Galerią Satyrykon. To doskonała okazja do zabawy dla całych rodzin, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. O 16:30 przy rzeźbie Filipa w Alei Gwiazd Satyrykonu odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica poświęcona Andrzejowi Dudzińskiemu, wybitnemu rysownikowi zmarłemu w ubiegłym roku. O godzinie 17:00 w Teatrze Modrzejewskiej odbędzie się otwarcie wystawy „Z ojca na syna. Eryk i Teodor Lipińscy”, a o 18:00 w Galerii Satyrykon będzie można zobaczyć ekspozycję Eugeniusza Skorwidera „Plakaty i grafiki”. Wieczorem, na dziedzińcu Akademii Rycerskiej, odbędzie się plenerowe Satyrykonowe KINO, podczas którego wyświetlony zostanie film „Dream Scenario” z Nicolasem Cage'em.

Finałowy dzień festiwalu, niedziela, przyniesie niezapomniane muzyczne przeżycia. O godzinie 20:00 w Sali Maneżowej Akademii Rycerskiej odbędzie się koncert „Niemen znany i mniej znany”. Natalia Niemen, wspierana przez dziewięcioosobowy Big Band, przybliży legnickiej publiczności twórczość swojego ojca, Czesława Niemena. To wyjątkowe wydarzenie będzie doskonałym zwieńczeniem tegorocznej edycji Satyrykonu. Bilety na koncert są dostępne w Galerii Satyrykon oraz online.

Tegoroczny Satyrykon obfituje w różnorodne wydarzenia i atrakcje, które z pewnością przyciągną zarówno miłośników sztuki, jak i rodziny szukające wspólnej rozrywki. Warto zarezerwować sobie czas na ten wyjątkowy weekend pełen humoru, refleksji i artystycznych wrażeń.


Wg inf z: Urząd Miasta w Legnicy