Policja apeluje: Porozmawiaj z mamą o bezpieczeństwie na Dzień Matki
W Dniu Matki, oprócz życzeń i kwiatów, warto również porozmawiać z bliskimi o ich bezpieczeństwie. To doskonała okazja, aby przypomnieć seniorom, jak unikać oszustów i jakie zasady bezpieczeństwa stosować na co dzień.
  1. Ostrzeżenia przed oszustami działającymi metodą "na wnuczka" czy "na policjanta".
  2. Rady dotyczące bezpieczeństwa przy transakcjach i korzystaniu z bankowości.
  3. Znaczenie zachowania ostrożności i nieudzielania informacji telefonicznie.
  4. Rola rodziny w weryfikowaniu podejrzanych sytuacji.

Podczas rodzinnych spotkań z okazji Dnia Matki warto poruszyć temat bezpieczeństwa, szczególnie w kontekście seniorów. Oszuści coraz częściej wykorzystują różne techniki, aby wyłudzić pieniądze lub zdobyć cenne informacje. Warto być świadomym zagrożeń związanych z oszustwami, takimi jak popularne metody "na wnuczka" czy "na policjanta". Istnieją również nowe techniki, takie jak oszustwo na "zniszczony telefon", na BLIKa czy na kryptowaluty.

Jednym z kluczowych elementów ochrony przed oszustami jest zachowanie ostrożności. Jeśli ktoś dzwoni i podszywa się pod członka rodziny, prosząc o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nigdy nie informujmy telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub na koncie. Ważne jest, aby nie wypłacać wszystkich oszczędności z banku i nie klikać w nieznane linki, ani nie przekazywać kodów BLIK.

W przypadku podejrzanych telefonów, warto skontaktować się z innym członkiem rodziny, aby zweryfikować, czy osoba rzeczywiście potrzebuje pomocy. Pamiętajmy, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych sprawach telefonicznie i nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

W momencie, gdy ktoś próbuje nas oszukać, podając się za policjanta, najlepiej zakończyć rozmowę telefoniczną. Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem. Jeśli nie wiemy, jak zareagować, poinformujmy o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego. Zwykła ostrożność może uchronić nas przed utratą oszczędności zbieranych latami.

Święta to czas, kiedy spędzamy więcej czasu z rodziną. Warto wtedy przypomnieć sobie nawzajem o zasadach bezpieczeństwa, aby żadne święto nie zostało przyćmione przez nieprzyjemne incydenty. Wspólne dbanie o bezpieczeństwo to najlepszy prezent, jaki możemy sobie nawzajem dać.


Według informacji z: Policja Legnica