Jak dobrze wiemy, instalacja fotowoltaiczna działa najlepiej, gdy jest skierowana na południe. Wtedy czas ekspozycji na słońce jest najdłuższy. Warto jednak pamiętać, że promienie słoneczne, w zależności od pory roku, a nawet dnia, padają na powierzchnię ziemi pod różnymi kątami. Dlatego, aby zwiększyć lub utrzymać produkcję energii na tym samym poziomie, dobrze byłoby zmieniać położenie naszych paneli słonecznych w zależności od pory roku i dnia. Takim rozwiązaniem, które nam to umożliwi, jest fotowoltaika na trackerach. Czym są trackery solarne? Jak działa i czy jest opłacalna? Czytajcie dalej, a dowiecie się wszystkiego co warto o nich wiedzieć!
Trackery solarne – co to jest?
Trackery solarne to system podążania za promieniami słonecznymi, w celu uzyskania jak największej efektywności naszej instalacji fotowoltaicznej. Jest rodzajem konstrukcji pod panele PV, a dzięki jej użyciu maksymalizujemy produkcję energii pochodzącej z fotowoltaiki. Według najnowszych badań, instalacja PV, do której skonstruowania wykorzystuje się trackery solarne, zwiększa swoją efektywność nawet o 30%!
Fotowoltaika na takich trackerach jest ruchoma, dzięki czemu panele PV mogą “poruszać się” za promieniami słonecznymi. Do zwiększenia efektywności całej konstrukcji, moduły powinny być ustawione prostopadle do źródła padania promieni słonecznych pod właściwym kątem. Jednak w przypadku tradycyjnej instalacji takie ustawienie może być niemożliwe. Dlatego też coraz więcej ludzi, którzy decydują się na instalację fotowoltaiczną, decydują się również na trackery solarne.
Trackery solarne składają się ze stelaża, do którego montuje się panele fotowoltaiczne, na których zamontowane są specjalne siłowniki, które umożliwiają obracanie modułów. Sterowniki, które są kompatybilne z systemem GPS i czujnikami światła, wskazują odpowiednie ułożenie paneli słonecznych tak, aby uzyskać jak największy poziom produkcji energii elektrycznej.
Fotowoltaika w województwie dolnośląskim to świetne rozwiązanie dla ludzi mieszkających w okolicach Wrocławia i nie tylko! Sprawdź naszą ofertę i zainwestuj w panele słoneczne już dzisiaj!
Kiedy trackery solarne sprawdzą się najlepiej?
W chwili obecnej najczęstszym miejscem, w którym można spotkać trackery solarne, są farmy fotowoltaiczne. Ich zadaniem jest zgromadzenie jak największej ilości energii elektrycznej. Dlatego w tym wypadku tracker solarny jest niezwykle dobrym rozwiązaniem. System ten stosuje się w miejscach, w których o wiele szybciej nastąpi zwrot inwestycji. Dzieje się tak ze względu na wysoką cenę tego rozwiązania. Trackery solarne są również coraz częściej wykorzystywane przez duże przedsiębiorstwa, które chcą produkować energię elektryczną na własny użytek. Jak wspomnieliśmy wcześniej, dzięki użyciu trackerów solarnych, możemy wygenerować do 30% więcej energii niż w przypadku tradycyjnej instalacji fotowoltaicznej.
Instalacja fotowoltaiczna na trackerach – zalety i wady
Jak każdy sprzęt, tak samo fotowoltaika na trackerach ma swoje zalety i wady. Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania?
Zalety instalacji fotowoltaicznej na trackerach solarnych
- Zwiększenie efektywności systemu fotowoltaicznego – Według badań specjalistów i naukowców, użycie trakcerów solarnych zwiększa uzysk energii z fotowoltaiki o średnio 30%. Wszystko jednak zależy od pory roku, szerokości geograficznej czy lokalnego klimatu. Wszystkie te czynniki mają wpływ na poziom nasłonecznienia.
- Mniej zabrudzeń – Dzięki stałym zmianom pozycji, panele fotowoltaiczne są mniej narażone na zanieczyszczenia. Dodatkowo łatwiej też się czyszczą.
- Wygodny dostęp – Zastosowanie trackerów solarnych pozwala nam na łatwiejszy dostęp do paneli. W trakcie napraw lub konserwacji będziemy mogli ustawić panel w wygodnym dla nas miejscu i przeprowadzić na nim niezbędne pracę.
https://esoleo.pl zrzesza doświadczonych i profesjonalnych specjalistów, którzy przeprowadzą montaż Twojego systemu fotowoltaicznego.
Wady instalacji fotowoltaicznej na trackerach solarnych
- Większe koszty – Ceny trackerów solarnych wciąż są bardzo wysokie. Wahają się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jednak kupno samego trackera to nie wszystko. Do ceny należy wliczyć koszt związany z montażem i uruchomieniem systemu.
- Problemy mechaniczne – Podstawowa instalacja fotowoltaiczna nie posiada zbyt wielu ruchomych elementów. Jednak, jeśli dołożymy do naszej fotowoltaiki trakcery, które posiadają wiele elementów mechanicznych i elektronikę, które są wystawione na działanie czynników zewnętrznych, mogą się one psuć o wiele częściej.
Instalacja fotowoltaiczna na trackerach – czy warto w to inwestować?
Tak jak napisaliśmy wcześniej – trackery solarne mają szerokie zastosowanie na farmach fotowoltaicznych, gdzie zwrot inwestycji jest jak najbardziej pożądany. Również będzie to o wiele szybszy proces, niż w przypadku instalacji na domu jednorodzinnym. Musimy pamiętać, że fotowoltaika na trackerach, o odpowiedniej porze roku i warunkach pogodowych, może osiągnąć więcej niż 30% dodatkowego uzysku energii elektrycznej. W przypadku fotowoltaiki dla domu czy biznesu, trackery solarne mają sens, gdy zależy nam na jak największych możliwych zyskach, z możliwie jak najmniejszego obszaru. W innym wypadku, takie rozwiązanie będzie mało korzystne.