Zmniejszanie piersi – wskazania, przygotowanie, efekty

Operacja zmniejszania piersi, nazywana też mammoplastyką, polega na redukcji tkanki tłuszczowej i części gruczołu piersiowego. W przeciwieństwie do zabiegu powiększania piersi, który zwykle wykonuje się ze względów estetycznych, redukcja biustu ma przede wszystkim znaczenie zdrowotne. Komu dedykowany jest ten zabieg? Na czym polega i jakie przynosi efekty?

Zmniejszanie piersi – wskazania

Zmniejszenie piersi ma na celu usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej, gruczołowej oraz skóry. W rezultacie dąży się do uzyskania rozmiaru piersi proporcjonalnego do sylwetki. Zbyt duży biust może powodować problemy zdrowotne – obciążenie kręgosłupa, bóle pleców, szyi, trudności z oddychaniem podczas snu. Dla wielu kobiet zbyt duże piersi są przyczyną kompleksów.

Przyjmuje się, że idealnie zbudowana pierś waży około pół kilograma, a brodawka sutkowa znajduje się około 20 cm poniżej mostka. W przypadku kobiet cierpiących na gigantomastię (przerost gruczołu piersiowego) jedna pierś może ważyć nawet 2,5-3 kg. W takiej sytuacji skóra i mięśnie klatki piersiowej nie są w stanie prawidłowo utrzymać ciężaru biustu, przez co to zadanie spoczywa na kręgosłupie, który przez obciążenie zaczyna boleć i ulega zwyrodnieniu. Odpowiednio wcześnie wykonany zabieg pomniejszania biustu zapobiega schorzeniom kręgosłupa.

Przygotowania do plastyki piersi

Zabieg zmniejszania piersi wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjentki. Na dwa tygodnie przed operacją trzeba odstawić niektóre leki, zioła, suplementy diety, które mogą spowodować zwiększone krwawienie. Należy też zrezygnować z używek (zwłaszcza z palenia papierosów) przed i po zabiegu. Antykoncepcję hormonalną trzeba odstawić na 1-3 miesiące przed zabiegiem. Na 6 godzin przed operacją nie można jeść ani pić. Zmniejszanie piersi wykonuje się w pierwszym tygodniu po miesiączce, ponieważ wtedy piersi są relatywnie mniej ukrwione, a poziom hormonów jest najniższy.

Na czym polega operacja zmniejszania biustu?

Zmniejszenie piersi to poważna operacja chirurgiczna, wykonywana w znieczuleniu ogólnym (narkozie). Poprzedzają ją konsultacje z lekarzem i szereg badań, m.in. badania krwi czy mammografia. Przed zabiegiem chirurg ocenia wzrost, masę ciała, kształt klatki piersiowej, umiejscowienie piersi, aby przedstawić pacjentce informacje na temat efektu, jakiego można oczekiwać po operacji. Zabieg zmniejszania biustu wykonasz w warszawskiej Klinice Miracki, gdzie zajmą się Tobą najlepsi specjaliści w kraju. 

Czas trwania operacji to 120-240 minut. Chirurg wykonuje precyzyjne nacięcia wokół sutka, pionowo w dół piersi i poziomo wzdłuż fałdu skórnego pod piersią. W ten sposób zyskuje dostęp do części, które należy usunąć. Lekarz redukuje piersi poprzez usunięcie części gruczołu piersiowego, tkanki tłuszczowej i nadmiaru skóry. Zmniejszenie piersi odbywa się jednocześnie z ich podniesieniem i nadaniem odpowiedniego kształtu. Podczas zabiegu modelowany jest też kształt sutka, by umiejscowić go na odpowiedniej wysokości z uwzględnieniem przebiegu nerwów i przewodu mlekowego.

Efekty po zabiegu redukcji piersi

Plastyka piersi wymaga jednodniowej hospitalizacji. Na początku przyjmuje się leki przeciwbólowe. W 1-3 dobie po operacji przeprowadza się usunięcie drenów. Szwy są usuwane zwykle po 8-20 dniach od zabiegu, jednocześnie ze zmianą opatrunków. Bezpośrednio po pomniejszaniu, piersi są obolałe, znacznie opuchnięte i drażliwe. Przez kilka tygodni należy nosić specjalny biustonosz korekcyjny, który utrzyma biust w odpowiedniej pozycji. Po raz pierwszy będzie można go zdjąć przy usuwaniu szwów, czyli mniej więcej po 8-20 dniach. Efekt końcowy operacji widoczny jest po około 1-3 miesiącach, kiedy to można będzie na stałe zrezygnować z noszenia biustonosza korekcyjnego. Do aktywności fizycznej nie można wrócić wcześniej niż po 4-6 tygodniach.

Chirurgiczne zmniejszenie piersi jest jedynym skutecznym sposobem na znaczną redukcję biustu o kilka rozmiarów. Przynosi imponujące rezultaty i poprawia jakość życia, zwłaszcza jeśli zabieg wykonywany jest z powodów zdrowotnych.

W razie innych pytań, dotyczących chirurgii plastycznej, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.