Stoły spawalnicze - jak wybrać je do warsztatu?

Jeśli jesteś właścicielem warsztatu spawalniczego, na pewno wiesz, jak ważne jest to, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim pracownikom. Liczą się tu nie tylko odpowiednie sprzęty, ale i wyposażenie, czyli stoły spawalnicze. Jak je wybrać i przyspieszyć pracę spawaczy?

Do czego służy stół spawalniczy?

Stół spawalniczy to płaska, jednolita powierzchnia, na której specjalista opiera elementy metalowe podczas prac spawalniczych. Dobrze dobrany stół spawalniczy pozwala spawać w wygodnej pozycji - siedzącej lub stojącej - bez nadmiernego nadwyrężania kręgosłupa. 

Zwykle stoły spawalnicze są wykonane z płaskich, stalowych powierzchni wspartych na regulowanych nogach. Owe nogi często wyposażone są w koła, dzięki czemu bez problemu można przemieszczać akcesorium na terenie warsztatu. 

Stoły spawalnicze przeznaczone do użytku profesjonalnego dają możliwość pracy z urządzeniami wielu różnych marek. Dlatego, jeśli w nie zainwestujesz, możesz sięgnąć na przykład po sprzęty takie jak migomat Magnum czy spawarka MMA firmy Paton. 

Dobrej jakości stół spawalniczy poprawi nie tylko komfort pracy, ale i jej wydajność. Co za tym idzie, spawacze szybciej zrealizują projekty i zlecenia. 

Oczywiście, istnieje wiele parametrów stołu spawalniczego, które trzeba wziąć pod uwagę przed jego zakupem. Skupimy się na kilku. 

Stół spawalniczy - z jakiego rodzaju stali powinien być wykonany?

Stoły spawalnicze są wykonane ze stali. Pozostaje teraz rozwiać wątpliwości, jakiego rodzaju stal jest tutaj najlepsza. Przejdźmy jednak do samych właściwości tego surowca. Stal jest materiałem bardzo wytrzymałym i trwałym. 

Powłoka, jaką powinna być pokryta stal, jest kwestią sporną. Wśród wielu obiegowych opinii najbardziej popularna jest ta, że stal nie powinna być oksydowana. Jednak owa oksydacja zapobiega przyleganiu rdzy i gorących odłamków metalu. 

Szczeliny i otwory w stołach spawalniczych są usytuowane proporcjonalnie, dzięki czemu spawacz nie ogranicza się do mocowania sprzętu jedynie na krawędzi stołu. Tak umiejscowione otwory umożliwiają również swobodne pozycjonowanie zacisków. 

Stacjonarny czy mobilny? Który stół spawalniczy jest lepszy?

Wiele zależy tu od miejsca w warsztacie oraz oczekiwań samych użytkowników. Stoły spawalnicze stacjonarne mają nogi przymocowane na stałe. Ich gabaryty są także o wiele większe - akcesoria te powstały z myślą o dużych obciążeniach. Przeznaczone są raczej dla spawaczy, którzy pracują z pokaźnymi elementami i dysponują sporą ilością miejsca w warsztacie. Najczęściej stoły spawalnicze to także stoły modułowe, co oznacza, że można je łączyć, tworząc kilka miejsc pracy przy jednym blacie. 

Niektóre stoły spawalnicze wyposażone są w specjalne kółka. Dzięki temu można je przesuwać w dowolne miejsce na terenie warsztatu. 

Istnieją także stoły spawalnicze do stałego przenoszenia. Składa się je płasko, przez co nie zajmują wiele miejsca (jest to wygodne, zwłaszcza kiedy nie korzysta się z tego akcesorium). 

Nie myśl jednak, że mobilność stołów spawalniczych wpływa negatywnie na ich jakość wykonania. Jest wręcz przeciwnie - mobilne stoły spawalnicze są lekkie, ale zarazem stabilne. 

Dobrze dobrane stoły spawalnicze posłużą także do lutowania czy cięcia metalu. Niekoniecznie musisz decydować się na stół stacjonarny. Jeśli Twoi pracownicy wykonują pracę w terenie, postaw na mobilne stoły spawalnicze. I jedne i drugie charakteryzują się wysoką jakością i trwałością.