Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Legnica

Nowe zasady kwarantanny dla podróżujących i zmniejszone limity osób

Ministerstwo Zdrowia w związku z wysokimi wskaźnikami dziennych zachorowań na COVID oraz z pojawieniem się nowej, groźnej mutacji koronawirusa, wprowadza nowe obostrzenia. Są to m.in. zakazy lotów czy niższe limity osób w instytucjach, czy na imprezach.

Nowa mutacja COVID-19 – zakaz lotów i zmiany w kwarantannie dla podróżujących

Zakaz lotów z krajów wysokiego ryzyka

Chcemy możliwie opóźnić moment, w którym nowa mutacja koronawirusa dotrze do naszego kraju. Dlatego od 30 listopada do 13 grudnia wprowadzamy zakaz lotów z krajów wysokiego ryzyka: Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA, Zimbabwe.

Ważne! Osoby wracające w tych krajów będą musiały odbyć 14-dniową kwarantannę. Obowiązek ten nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych, które posiadają unijne cyfrowe zaświadczenie COVID.

Wydłużona kwarantanna dla podróżujących z krajów spoza Schengen

Od 1 grudnia do 17 grudnia 2021 r. wprowadzamy także zmiany w zasadach kwarantanny dla podróżujących z krajów spoza Schengen. Co się zmieni?

Wydłużamy kwarantannę do 14 dni. Wcześniejsze zwolnienie z kwarantanny będzie możliwe w przypadku negatywnego wyniku testu PCR, który został wykonany po upływie 8 dni od dnia przekroczenia granicy. Kwarantanna nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych, które posiadają unijne cyfrowe zaświadczenie COVID.

Zmiany w limitach gromadzących się osób

Od 1 grudnia do 17 grudnia 2021 r. zmienią się też limity osób m.in. w restauracjach, hotelach, obiektach sportowych czy kościołach.

·         Kościoły, lokale gastronomiczne, hotele, kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, koncerty, widowiska cyrkowe, baseny i aquaparki – 50 proc. obłożenia (obecnie 75 proc. obłożenia)

·         Zgromadzenia, wesela, spotkania, dyskoteki – max. 100 osób (obecnie 150 osób).

·         Wydarzenia sportowe (poza obiektami sportowymi) – max. 250 osób (obecnie 500 osób).

·         Siłownie, kluby i centra fitness, hazard, muzea, galerie sztuki, targi, wystawy, kongresy, konferencje, sklepy i galerie handlowe – 1 osoba na 15 m2 (obecnie 1 osoba na 10 m2)

(Źródło: gov.pl)