Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Legnica

Jakie lokale cieszą się największym zainteresowaniem mieszkańców Wrocławia?

Z roku na rok przybywa chętnych do zamieszkania w stolicy Dolnego Śląska. Wrocław jest nie tylko świetnie skomunikowany, ale staje się również nowym zagłębiem biznesowym w tej części kraju, a ponadto ma bogatą ofertę edukacyjną, rozrywkową i kulturalną. Pytanie brzmi zatem – jakie mieszkania cieszą się największym zainteresowaniem wrocławian?

Mieszkania 2- i 3-pokojowe we Wrocławiu najczęściej poszukiwane

Z danych RynekPierwotny.pl wynika, że w lipcu 2021 r. nieustannie – podobnie jak w ostatnich miesiącach – osoby zainteresowane zakupem nieruchomości z rynku pierwotnego najczęściej pytały o mieszkania 2- i 3-pokojowe. Podobną tendencję można zauważyć także na rynku wtórnym. Nie powinno to jednak dziwić – i to z kilku powodów.

Po pierwsze, mieszkań 2- i 3-pokojowych jest na rynku najwięcej – i większość osób interesujących się rynkiem nieruchomości doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Ponadto są to mieszkania funkcjonalne, idealne zarówno dla młodych małżeństw jak i rodzin z jednym lub dwojgiem małych dzieci. Oprócz tego warto też pamiętać, że mieszkania o takim metrażu (najczęściej między 40 a 60 m2) są w zasięgu finansowym większości osób poszukujących własnego lokalu mieszkalnego.

Ponadto osoby preferujące większe mieszkania są w mniejszości jeszcze z jednego powodu – i dotyczy to zarówno Wrocławia, jak i innych miast. Większość ludzi zamiast dużego mieszkania (powyżej 70 m2) decyduje się już bowiem na zakup lub budowę domu – najczęściej na obrzeżach miasta.

Równie małym zainteresowaniem cieszą się zarówno kawalerki do wynajęcia we Wrocławiu jak i 1-pokojowe mieszkania na sprzedaż. Ich cena (zarówno najmu jak i sprzedaży) jest zazwyczaj tylko nieznacznie niższa niż cena mieszkań 2-pokojowych. Z tego względu na kawalerki najczęściej decydują się osoby samotne, które i tak ponoszą całość kosztów.

Warto przy okazji zwrócić uwagę na to, w jakich dzielnicach wrocławianie najchętniej poszukują mieszkań. Największą popularnością cieszą się dwie dzielnice – dobrze skomunikowane z centrum Krzyki oraz Fabryczna, pełna terenów zielonych i rekreacyjnych.

Rynek nieruchomości we Wrocławiu: ceny nieustannie rosną

Osoby poszukujące mieszkania w stolicy Dolnego Śląska muszą jednak liczyć się przy okazji z rosnącymi cenami. Z danych NBP wynika, że ceny ofertowe wrocławskich nieruchomości coraz mocniej zbliżają się do poziomu 10 tys. zł za metr kwadratowy. W II kwartale 2021 r. średnia cena ofertowa za mkw. nieruchomości z rynku pierwotnego we Wrocławiu wyniosła aż 9387 zł. Na rynku wtórnym – 8982 zł.

Dobra wiadomość jest natomiast taka, że w przypadku nieruchomości z obu rynków ceny transakcyjne były nieco niższe od ofertowych. Za mkw. mieszkania od dewelopera trzeba było zapłacić ostatecznie 8578 zł, z kolei z rynku wtórnego – 8510 zł. Niestety, mimo wszystko nic nie wskazuje na to, by trend wzrostowy miał się odwrócić – w ciągu kolejnych miesięcy można spodziewać się dalszego wzrostu cen.