Nasz klimat zmusza nas do robienia niektórych rzeczy, których nam się nie chce robić. Jedną z takich rzeczy jest podlewanie roślin w naszym ogrodzie. Z powodu wyższych temperatur, niewystarczającej ilości opadów deszczu oraz okazjonalnych okresów suszy w czasie lata, czasami także wiosny, rośliny w ogrodzie cierpią na niedostateczną ilość wody i mogą nam uschnąć. Wtedy ogród marnieje i powoli obserwujemy jego upadek. Oczywiście najłatwiej jest sadzić rośliny, które są idealnie dostosowane do klimatu w Polsce, ale nawet im czasami należy pomóc podlewając je. W poniższym artykule znajdziecie kilka wskazówek na temat podlewania roślin ogrodowych. Pomogą one wam uniknąć marnotrawienia wody, jak i rośliny będą wtedy w lepszym stanie.
Co warto wiedzieć o roślinach?
Rośliny uprawiane w ogrodach mogą mieć korzenie sięgające do 15 cm w głąb ziemi. Jest to bardzo ważna informacja dla nas i przyda się do zrozumienia poniższych wskazówek. Zwróćcie też uwagę jaką macie glebę, lekką czy cięższą (są to gleby tzw. gliniaste)? Te informacje są ważne także w przypadku podlewaniu trawy. Innym przypadkiem są rośliny uprawiane w donicach. One mają korzenie dosyć płytko, nie ma tam też zbyt dużo ziemi, więc są one podlewane na innych zasadach niż te w uprawiane w ogrodzie. Dobra teraz możemy przejść dalej. Możesz się również doradzić w tej kwestii specjalistów od nawadniania ogrodów https://brzozowisko.com/nawadnianie-ogrodow/
Najlepszy czas na podlewanie
Przede wszystkim zapomnijcie o tym, aby podlewać rośliny w południe, tzn. w godzinach 10-15. Są to najgorsze godziny na to. Dlaczego? Otóż słońce wtedy świeci najmocniej i zanim woda wsiąknie w glebę, jej duża część wyparuje. W tym czasie, aby odpowiednio podlać rośliny musielibyście zużyć więcej wody niż w czasie innej pory dnia. To nie jest ekonomiczne podejście do podlewania. Dodatkowo małe kropelki wody na roślinie mogą zadziałać jak soczewka skupiająca i roślina może się trochę poparzyć. Nie róbcie tego także późnym wieczorem. Wieczorem rośliny nie zdążą przeschnąć i będą one przez wiele godzin wilgotne, a to sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Najlepszą zatem porą jest wczesny ranek lub ewentualnie wczesne popołudnie. Wczesnym rankiem, rośliny są jeszcze trochę wilgotne po nocy, podlewamy je, a one już po dwóch, trzech godzinach obeschną. Zatem najbezpieczniejsza pora to wczesny ranek. Wczesne popołudnie też jest dobre o ile nasz ogród nie jest zaciemniony. Wtedy roślinny także powinny zdążyć obeschnąć przed nocą.
Jak obficie i jak często nawadniać nasze rośliny?
I tu się przyda nasza wiedza o korzeniach. Częste podlewanie, ale mniej obfite, może sprawić, że woda nigdy nie zdąży się wchłonąć na odpowiednią głębokość. Roślina się do tego dostosuje i zacznie się ukorzeniać bliżej powierzchni gleby, ale to może być tragiczne w skutkach. Roślina będzie mniej wytrzymała i bardziej podatna na grzyb lub pleśń. Zatem zalecane jest podlewanie rzadsze, ale bardziej obfite. Należy też zwrócić uwagę na rodzaj gleby. Glebę rzadszą należy podlewać częściej, ponieważ ona gorzej trzyma wodę w sobie. Glebę gliniastą można podlewać rzadziej.