Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Legnica

W Legnicy powstał sklep socjalny założony przez fundację ESPA

W środę w Legnicy otwiera się pierwszy na Dolnym  Śląsku sklep socjalny. Powstał on dzięki partnerstwu Fundacji ESPA i Urzędu Miasta.  Osoby w trudnej sytuacji życiowej kupią tutaj żywność, odzież, czy środki czystości nawet o połowę taniej.

Sklep Socjalny powstał w lokalu przy zbiegu ul. Kartuskiej i Daszyńskiej na dzielnicy Kartuzy. Wybór tego lokalu nie był przypadkowy. – Od wielu lat pomagamy najbardziej potrzebującym – mówi Norbert Palimąka z Fundacji ESPA. – Zakładając sklep szukaliśmy takiego miejsca w Legnicy, które byłoby najbliżej osób, które pomocy potrzebują najbardziej.

Właśnie lokal przy zbiegu ul. Kartuskiej i Daszyńskiej odpowiadał tym oczekiwaniom. Ma 113 metrów kwadratowych, a  w przeszłości był tu osiedlowy market.  

- W remont tego lokalu włożyliśmy sporo pracy i środków – dodaje Norbert Palimąka. – Ale dzięki porozumieniu z Zarządem Gospodarki Mieszkaniowej ustaliliśmy wysokość czynszu na preferencyjnych warunkach, dzięki czemu stać nas na jego opłacenie.

Co będzie można kupić w tym socjalnym markecie? Przede wszystkim podstawowe artykuły spożywcze: chleb, nabiał, pieczywo, paczkowane wędliny, dżemy,  kasze, środki czystości.

- Nasza fundacja od wielu lat wspiera najuboższych, mamy więc doświadczenie w zdobywaniu chociażby żywności. – Nie będą to towary gorszego gatunku, ale np. z krótkim terminem ważności, czy lekko uszkodzonym opakowaniem. Apelujemy do firmy, dostawców, hurtowni, aby pomogli nam nabyć te produkty po przystępnych cenach albo nam je podarowali.

Kto będzie mógł robić tutaj zakupy?   Oczywiście nie każdy. Będą to więc osoby w najtrudniejszej sytuacji posiadające zaświadczenie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej,  Rodziny Zastępcze i podopieczni Stołówki Charytatywnej prowadzonej przez Ks. Jana Mateusza Gacka przy bardzo dużym wsparciu miasta. - Klienci nie będą anonimowi – dodaje Norbert Palimąka. – Otrzymają kartę klienta i na jej podstawie zrobią zakupy.

Oficjalne otwarcie sklepu odbędzie się środę (17 marca ) o godz. 11. 00. Czynny będzie w dni powszednie w godz. 9.00-15.00.

Fot. Fundacja ESPA

 

Galeria zdjęć

Powrót na listę aktualności