Co raz częściej w Polsce widać instalowane tu i ówdzie niebieskawe panele fotowoltaiczne. Ostatnia dekada pokazała, że ludzie coraz częściej wykorzystują każdy skrawek dachu czy nawet zielonego terenu, aby zamieniać energię słoneczną w prąd elektryczny. Co sprawia, że popularność zastosowania fotowoltaiki w praktyce rośnie? Czy jest to jedynie trend, nowo-moda dla bogatych, czy może ciekawe rozwiązanie stosowane przez oszczędnych? Odpowiedzi poniżej!
Panele fotowoltaiczne - co to takiego?
Panele fotowoltaiczne to nowoczesne urządzania służące do zamiany temperatury i światła słonecznego w stały prąd elektryczny. Pojedyncze ogniwo nie wytwarza go jednak wiele, dlatego panel fotowoltaiczny składa się z wielu takich modułów. Rozwój tej technologii sprawił, że współczesne panele fotowoltaiczne są o wiele bardziej wydajne niż te instalowane choćby jeszcze dziesięć lat temu. Dzieje się tak za sprawą opłacalności inwestowania w ogniwa słoneczne. Okazuje się bowiem, że pojedynczy panel słoneczny o standardowej powierzchni 1,70-1,75 metra kwadratowego jest zdolny w pełnym nasłonecznieniu wytworzyć więcej jak 300 Wh energii. Biorąc pod uwagę średnie zużycie prądu elektrycznego przez gospodarstwo domowe, jest to wynik bardzo dobry!
Jakie panele słoneczne dostępne są na rynku?
W gruncie rzeczy na rynku dostępne są dwa rodzaje paneli fotowoltaicznych. Każdy z nich wykorzystuje kryształy krzemowe (Si). Różnice pojawiają się dopiero w sposobie ich ułożenia i wykorzystania. Dlatego właśnie panele fotowoltaiczne dzieli się na monokrystaliczne i polikrystaliczne.
Monokrystaliczne panele zbudowane są z pojedynczych kryształów krzemu (stąd ich nazwa), a ich cechą charakterystyczna jest kwadratowy (ze ściętymi narożnikami) kształt. Panele te są prostsze konstrukcyjne i uzyskują większą wydajność niż panele polikrystaliczne, skąd bierze się ich wyższa cena. Panele polikrystaliczne złożone są z ogniw wykorzystujących wiele mniejszych kryształów krzemowych. Ich cechą charakterystyczną jest ciemnoniebieski kolor, wyższa wytrzymałość na skrajne temperatury, ale też niższa wydajność, co jest głównym czynnikiem zaniżającym ich cenę!
Dodatkowe informacje: Fotowoltaika z 4oze.pl - zobacz, jakie korzyści daje montaż paneli fotowoltaicznych.
Ile można zyskać na instalacji fotowoltaicznej?
Tak naprawdę, aby to ocenić potrzebne jest wykonanie tzw. audytu, przy którym wykwalifikowany pracownik ocenia czynniki sprzyjające i niesprzyjające instalacji fotowoltaiki. Oczywiście podstawowym parametrem jest położenie działki i nieruchomości. Ideałem byłoby, gdyby dom czy firma miała dach zwrócony w stronę wschodnią lub południową przy całkowitym braku zacienienia. W takim przypadku nawet trzy panele fotowoltaiczne potrafią zmniejszyć rachunki za prąd nawet do zera. Przy większej inwestycji, dzięki montowanemu w systemie dwukierunkowemu licznikowi, możliwe jest też oddawanie prądu do sieci lub jego magazynowanie. Tak więc ewentualne zyski i stopę zwrotu inwestycji należy policzyć samodzielnie wg kosztów własnego gospodarstwa domowego lub nieruchomości firmowej!
Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?
Ceny paneli rozpoczynają się od 4 tys. złotych, a górna granica przedziału kosztów inwestycji zależy od potrzeb i możliwości klienta. Niemniej jednak szacunkowo w domu jednorodzinnym (przy rodzinie 4-osobowej) panele fotowoltaiczne zwracają się średnio po 2,5 roku, a po tym czasie przynoszą zyski zmniejszając rachunki za prąd do mało znaczących kwot lub do zera!
Jak widać, panele fotowoltaiczne mogą być całkiem lukratywną inwestycją. Jest to nie tyle wyjście ekologiczne, ale też przyszłościowe, ponieważ cały świat (i zwłaszcza UE) przechodzi na tzw. "zieloną energię". Do tego należy pamiętać, iż za kilka lub kilkanaście lat nie będzie już prawie samochodów spalinowych, a auto będzie ładowało się z przydomowej stacji zasilanej panelami fotowoltaicznymi!