Czym jest lokal użytkowy? Czy można go zdefiniować prawnie? Okazuje się, że jeżeli chodzi o lokale użytkowe, to nie ma konkretnej definicji prawnej, czym jest lokal użytkowy. W związku z tym, poszukując nieruchomości dla swojej firmy, należy być bardzo uważnym – pomimo iż w ogłoszeniu można zobaczyć hasło: lokal użytkowy, niekoniecznie będzie on miał wiele wspólnego z wyobrażeniem większości osób poszukujących lokum firmowego. Nie oznacza to jednak, że bardzo trudno znaleźć dobry lokal użytkowy – jest ich całkiem sporo, zwłaszcza na takich rynkach jak wrocławski, krakowski, warszawski czy gdański.

Lokale użytkowe Wrocław to oferta pojawiająca się bardzo często w ogłoszeniach. Można się jednak zdziwić, jak duża różnorodność panuje pośród oferowanych lokali. Skąd ona się bierze? Czy faktycznie biuro jest lokalem użytkowym, ale magazyn również? Okazuje się, że tak, a ta różnorodność jest wynikiem braku jasnej definicji lokalu użytkowego w Kodeksie cywilnym. Dlatego, szukając lokalu użytkowego we Wrocławiu dla własnego biznesu, należy bardzo szczegółowo sprawdzać ogłoszenia, aby nie zmarnować swojego cennego czasu na zwiedzanie hal magazynowych, w sytuacji, kiedy szukamy lokalu użytkowego np. pod salon kosmetyczny lub biuro księgowe.

Nie ma definicji lokalu użytkowego w kodeksie cywilnym

Biorąc pod uwagę, że nie ma definicji lokalu użytkowego w kodeksie cywilnym, na rynku spotyka się różnorodne lokale, przystosowane do najróżniejszych branż; od gastronomicznej po edukacyjną. Jeżeli jednak trzymać się ścisłej litery prawa, to można doszukać się pewnych uogólnień w innych aktach prawnych, np. w ustawie o własności lokali z 24 czerwca 1994 roku, gdzie wymienione są dwa pojęcia w związku z lokalami. Jedno z nich to samodzielny lokal mieszkalny, a drugie to lokal o innym przeznaczeniu. Zatem lokal użytkowy jest lokalem o innym przeznaczeniu niż mieszkalne. W lokalu takich można wykonywać działalność, ale również przechowywać rzeczy, towary, a wiec może to być magazyn.

Lokale użytkowe a zasady użytkowania

Pomimo iż nie ma dokładnej definicji lokalu użytkowego, to niejako sam właściciel nadaje jej pewne właściwości. Jeżeli lokal ma zostać placówka edukacyjną, albo punktem gastronomicznym, równocześnie wynajmujący lokal musi spełnić szereg wymagań i warunków technicznych dopasowanych do konkretnej działalności. Wszystkie szczegóły zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku. Rygorystyczne wymogi co do lokali znane są przede wszystkim właścicielom biznesów gastronomicznych oraz dyrektorom placówek edukacyjnych.

Lokal użytkowy a biuro firmy – na co zwrócić uwagę?

Poszukując lokalu użytkowego jako biura dla swojej firmy, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na standard. Lokale użytkowe we Wrocławiu mają różnorodne standardy. Jeżeli jednak zależy nam na standardzie jak najwyższym, wtedy warto zainteresować się lokalami w biurowcu. Przykładem takiego biurowca jest znany we Wrocławiu budynek Viosion Offices. Doskonale przygotowany, o wysokim standardzie wykończenia i niebanalnej architekturze.

Na co można liczyć decydując się na wynajem lokalu użytkowego we Wrocławiu w biurowcu?

  • Wysoki standard i eleganckie wykończenie biur z możliwością indywidualnej aranżacji,
  • miejsca postojowe,
  • bliskość do przystanków autobusowych i tramwajowych,
  • dobre skomunikowanie z centrum i wieloma dzielnicami miasta,
  • duża rozbieżność wielkości pomieszczeń,
  • biura wyposażone w klimatyzację,
  • budynek z ochroną i monitoringiem,
  • możliwość korzystania z usług różnych dostawów mediów,
  • opieka profesjonalnej firmy zarządzającej,
  • możliwość ekspozycji logotypu firmy,
  • bliskość do wielu punktów usługowych, gastronomicznych.

Decydując się na taki lokal użytkowy, można być pewnym, że dokonało się dobrego wyboru. Przyjazne i eleganckie miejsce nie tylko zachęca klientów, ale również zapewnia efektywna pracę każdego dnia!

Lokal użytkowy – formalnie