W wybierając się w podróż zarówno daleką, jak i bliską, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Najważniejsza z nich to przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Aby dojechać szczęśliwie do celu, należy też odpowiednio przygotować pojazd. Jest jeszcze jedna, bardzo ważna rzecz, o której czasem się zapomina… Nigdy nie należy wsiadać za kierownicę, kiedy czujemy się źle, jesteśmy niewyspani i zmęczeni. Wtedy koncentracja na drodze słabnie i nie trudno o wypadek. Przekonała się wczoraj o tym 63-letnia kobieta, która zasnęła za kierownicą.
Wybierając się w podróż należy odpowiednio przygotować do tego samochód ale przede wszystkim siebie. Pod żadnym pozorem nie należy kierować, kiedy czujemy się źle, jesteśmy senni i zmęczeni, gdyż wtedy nie trudno o wypadek.
Przekonała się o tym 63- letnia kierująca, która wczoraj podczas prowadzenia pojazdu zasnęła za kierownicą. Kobieta jechała wraz z dwiema osobami autostradą A4 w kierunku Zgorzelca. W pewnym momencie usnęła i zjechała z drogi. Pojazd trzykrotnie dachował, po czym zatrzymał się w rowie. Przybyli na miejsce policjanci z legnickiej drogówki udzielali pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego. Zarówno kierująca, jak i jedna pasażerka zostały zabrane do legnickiego szpitala. Na szczęście ich życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
Zanim wybierzesz się w trasę, zarówno w tą daleką, jak i bliską, sprawdź swój samochód. Przede wszystkim obecność płynów eksploatacyjnych, jak i prawidłowe działanie świateł, kierunkowskazów czy hamulca. Zadbaj o to aby samochód wyposażony był w trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę.
Bardzo ważne jest to, aby wsiadając za kierownicę być trzeźwym i wypoczętym a samopoczucie nie powinno budzić niczyich obaw. Jeżeli zażywamy leki, należy zapoznać się z ulotką i sprawdzić czy nie wpływają one na zdolność prowadzenia pojazdów.
Kiedy wszystkie powyższe zalecenia zostały spełnione, przystępując do jazdy należy zachować rozwagę i zdrowy rozsądek na drodze. Bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego a prędkość dostosować do warunków panujących na drodze, oczywiście nie przekraczając dozwolonej prędkości. Należy pamiętać o zapięciu pasów bezpieczeństwa i dopilnować, aby pasażerowie również mieli je zapięte.
Jeżeli podczas jazdy musimy rozmawiać przez telefon, skorzystajmy z zestawu głośnomówiącego. Ważne jest to, aby rozmowy nie były długie i nie rozpraszały naszej uwagi. Podczas długiej podróży zaleca się zrobienie kilku przerw, należy wyjść z pojazdu, zaczerpnąć świeżego powietrza i odpocząć.
Pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności, zwłaszcza podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych. Piesi z kolei powinni kierować się zasadą ograniczonego zaufania. To, że pieszy widzi nadjeżdżający pojazd wcale nie oznacza, że kierowca widzi pieszego. Ważne jest też aby pod żadnym pozorem nie wchodzić na przejście tuż przed nadjeżdżający pojazd, ponieważ kierowca może nie zdążyć zahamować. Nigdy też nie należy wchodzić na jezdnię zza przeszkody. Ogromną rolę w zwiększaniu bezpieczeństwa na drodze odgrywają odblaski i zachęcamy do noszenia ich również w terenie zabudowanym.
sierż. szt. Anna Tersa