Od 1 stycznia 2020 roku wchodzą w życie nowe przepisy, dotyczące gospodarowania odpadami komunalnymi. Każdy z nas będzie miał obowiązek segregowania odpadów. Przypomnijmy podstawowe zasady nowego porządku śmieciowego.
1. Od 1 stycznia 2020 każdy - zarówno w nieruchomościach mieszkalnych, jak i w firmach - ma obowiązek prowadzić selektywną zbiórkę odpadów. Za jej brak nakładana będzie podwyższona opłata w wysokości dwukrotnej wartości stawek podstawowych.
2. Odpady będziemy teraz segregować na 5 frakcji (wcześniej były 3). Oznacza to, że pojawi się 5 pojemników: niebieski - na papier, w tym tektury, żółty - na metale i tworzywa sztuczne, zielony na szkło, brązowy na bioodpady, czarny, pomarańczowy lub niemalowany (cynkowany) na odpady zmieszane.
3. Wcześniej to właściciel miał obowiązek zapewnienia pojemników na odpady i ponoszenia kosztów ich dzierżawy. Obecnie obowiązek ten przejęła na siebie gmina poprzez firmę, która wygrała przetarg na odbiór odpadów komunalnych. Dotyczy to nieruchomości zamieszkanych oraz mieszanych, gdzie są lokale mieszkalne i usługowe.
4. Właściciele nieruchomości jednorodzinnych mogą zadeklarować prowadzenie kompostownika. Oznacza to 3,50 zł mniej w opłacie śmieciowej miesięcznie dla każdego mieszkańca.
5. Od nowego roku bioodpady odbierane będą raz w tygodniu, przez cały rok.
6. Każdy właściciel nieruchomości będzie musiał mieć w swoim zasieku pojemnik lub worek na szkło. Wcześniej szkło było zbierane w systemie gniazdowym w wybranych punktach miasta lub workowym dla zabudowy jednorodzinnej.
7. Firmy będą mogły podejmować decyzję, czy chcą być w gminnym systemie odbioru odpadów, czy sami chcą wybrać firmę, która będzie odbierać ich odpady.
8. Od 1 stycznia 2020 r. stawka za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynosi 21,80 zł miesięcznie na mieszkańca. Zawiera ona m.in.: koszty związane z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów, dostarczaniem, wymienianiem i utrzymywaniem pojemników (lub worków), zbiórek akcyjnych wielkich gabarytów i elektroodpadów, a także koszty funkcjonowania PSZOK-ów i Miejskich Punktów Elektroodpadów oraz likwidacji dzikich wysypisk.
Wszystkie szczegółowe informacje o zatwierdzonych już zmianach w legnickim systemie gospodarowania odpadami są dostępne w wydziale środowiska i gospodarowania odpadami Urzędu Miasta, na III piętrze Ratusza (plac Słowiański 8) pok.305 i 309, tel. 76 72 12 343.