Koncert pro memoria Henryka Karlińskiego już dziś

Dzisiaj, 5 grudnia, o godzinie 19.00 w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej odbędzie się koncert poświęcony pamięci Henryka Karlińskiego - wybitnego i nieodżałowanego animatora legnickiej kultury, dyrygenta, pedagoga, Honorowego Obywatela Legnicy.

Wystąpi chór Madrygał, który został założony przez Henryka Karlińskiego dokładnie 70 lat temu. Podczas koncertu usłyszymy m.in. utwory po raz pierwszy wykonywane przez obecny skład chóru. Bilety w cenie: 10 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy) są do nabycia w Galerii Satyrykon (Rynek 36).

W tym roku mijają 44 lata od śmierci Henryka Karlińskiego. Ten wyjątkowy twórca kultury, którego imię nosi dziś Legnickie Centrum Kultury oraz jedna z legnickich ulic, dzieciństwo i młodość spędził we Francji. Studia w konserwatorium w Tuluzie przerwała mu wojna. Jako żołnierz armii polskiej na Zachodzie wrócił do kraju w 1947 r. Rozpoczął wtedy pracę w szkole powszechnej w Dusznikach Zdroju, gdzie uczył języka francuskiego. W Legnicy osiadł w 1949 r. Początkowo był nauczycielem i kierownikiem świetlic w kilku tutejszych szkołach. W 1958 r. zatrudniono go w nowo powstałym Miejskim Domu Kultury, z czasem przemianowanym na Legnicki, a następnie Wojewódzki Dom Kultury. Mimo poważnej choroby serca, Karliński działał tam do końca życia.

Teatr i muzyka chóralna – te dwie dziedziny sztuki były Mu najbliższe. Działalność dyrygencką rozpoczął w 1949 r., kiedy to przy Szkole Podstawowej nr 1 na Zakaczawiu założył chór Madrygał. Początkowo dziecięcy zespół, w latach 60. Przeobraził się w chór mieszany. Dziś Madrygał - wciąż aktywny chór - rozsławia Legnicę w kraju i za granicą.

Karliński wiele działań poświęcał ukochanej muzyce chóralnej. To właśnie on powołał do życia turniej chórów, który dziś – pod nazwą Legnica Cantat - jest jednym z najważniejszych konkursów chóralnych w Polsce.

Henryk Karliński był osobą wyjątkową. Jego wszechstronną wiedzę, talent i wytrwałość, z jaką realizował marzenia w niełatwych dla kultury czasach, do dziś wspominają dawni chórzyści, muzycy i animatorzy kultury.

(Źródło: ego LCK)

 

Powrót na listę aktualności