Pogoda w pełni sprzyja fanom motocykli, jednak aby wrażenia z jazdy były tylko pozytywne, nad bezpieczeństwem zmotoryzowanych czuwają policjanci. Jak zawsze- pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim i innych!

Choć do końca wakacji pozostał tylko tydzień, to piękna pogoda sprzyja wyprawom bliższym i dalszym na motocyklach. Niestety dla dość licznych posiadaczy motorów jazda nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem i zasadami ruchu drogowego. Uszkodzenia asfaltu, do tego piach na jezdni oraz wzmożony ruch, to potencjalne zagrożenie dla motocyklistów. Wystarczy chwila nieuwagi, gwałtowny manewr i wywrotka na jednośladzie jest pewna. Motocyklista to niechroniony uczestnik ruchu drogowego, poza kaskiem nie chroni go nic. Należy zatem pamiętać o obowiązku zakładania kasku ochronnego oraz założeniu odpowiedniego ubioru podczas jazdy motocyklem. Dzięki tym elementom wyposażenia motocyklisty podczas upadku, utraty równowagi na drodze, obrażenia mogą być mniej dotkliwe.

Podstawą bezpieczeństwa jak zawsze są przepisy prawa i ich przestrzeganie. Stosowanie się do ograniczeń prędkości, zachowywanie odpowiedniej odległości między pojazdami, prawidłowe manewry wyprzedzania czy wymijania oraz zwracanie uwagi na znaki i sygnały drogowe to elementy, dzięki którym jazda motocyklem będzie bezpieczna nie tylko dla zmotoryzowanych, ale także innych użytkowników ruchu.

Z troski o mniej widocznych na drogach motocyklistów zwracamy uwagę do kierowców samochodów, żeby częściej zerkali w lusterka. Motocykle ze względu na swoje gabaryty często poruszają się sprawniej i bardziej dynamicznie, stając się przez to mniej widoczni dla pozostałych uczestników ruchu. Nagminne jest również rozpoczynanie manewru wyprzedzania bez zerknięcia w lusterko. Kierowcy samochodów nie zdają sobie sprawy jak z pozoru prosta czynność nabiera w tym przypadku ogromnego znaczenia, bo przecież jedno zerknięcie w lusterko może ocalić czyjeś życie lub zdrowie.

Apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

sierż. szt.  Anna Tersa

Powiązane wiadomości