Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar ludobójstwa OUN-UPA w Legnicy

W Legnicy uczcimy pamięć ofiar tragicznych wydarzeń na Kresach. Wydarzenia, które wciąż poruszają serca i umysły, przypomną nam o bolesnej historii oraz sile pamięci, która nie pozwala zapomnieć.
- Legnica miejscem refleksji nad tragedią Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej
- Legnicka katedra miejscem modlitwy za ofiary ludobójstwa na Kresach
- Legnickie miejsca pamięci złożą hołd ofiarom ludobójstwa
Legnica miejscem refleksji nad tragedią Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej
W dniach 5-7 lipca 2025 roku Legnica stanie się areną ważnych wydarzeń upamiętniających Narodowy Dzień Pamięci Polaków – Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA oraz inne ukraińskie bojówki na ludności Wołynia i Małopolski Wschodniej w latach 1939-1947. To czas zadumy, ale także edukacji i artystycznego wyrazu, który pozwoli mieszkańcom lepiej zrozumieć tę tragiczną kartę historii.
Już 5 lipca od godziny 11:00 do 15:00 w Sali 3 A Starostwa Powiatowego w Legnicy odbędzie się seminarium pełne wykładów wybitnych historyków i publicystów. Wśród prelegentów znajdą się m.in. Marek Koprowski, autor licznych publikacji historycznych, który przedstawi temat „Armia Krajowa nie zdradziła Wołynia”, czy Jan Engelgard, redaktor naczelny „Myśli Polskiej”, omawiający „Politykę historyczną współczesnej Ukrainy”. Nie zabraknie także prof. Sławomira Niciei, który opowie o rodach Radziwiłłów i Czartoryskich podczas rzezi wołyńskiej.
W programie znalazły się również wykłady dr Lucyny Kulińskiej dotyczące fałszowania historii oraz współpracy niemiecko-ukraińskiej w czasie II wojny światowej, a także prof. Włodzimierza Osadczego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego o moralno-etycznych dylematach związanych z Ukrainą Bandery. Danuta Wojciechowska ze Stowarzyszenia Upamiętniania Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów przybliży świadectwo Moniki Śladewskiej – ocalałej z ludobójstwa na Kresach.
Seminarium uświetni część artystyczna z udziałem aktorki i reżyserki Aurelii Sobczak, piosenkarki Barbary Droździńskiej oraz Grażyny Komincz – artystek prezentujących fragmenty wspomnień ocalałych oraz tradycyjne pieśni wołyńskie. Po spotkaniu uczestnicy będą mogli skorzystać z poczęstunku przygotowanego specjalnie na tę okazję.
Legnicka katedra miejscem modlitwy za ofiary ludobójstwa na Kresach
6 lipca o godzinie 13:00 w Kościele św. Jana Chrzciciela przy ulicy Ojców Zbigniewa i Michała 1 w Legnicy zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji ofiar tragicznych wydarzeń na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. To wyjątkowa okazja do wspólnej modlitwy i refleksji nad losem tych, którzy stracili życie w wyniku brutalnych działań ukraińskich nacjonalistów.
Obchody odbywają się pod honorowym patronatem ważnych osobistości, takich jak Wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bożena Żelazowska, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz oraz dyrektorzy muzeów – dr Tadeusz Skoczek i dr Janusz Gmitruk.
Legnickie miejsca pamięci złożą hołd ofiarom ludobójstwa
Ostatni dzień obchodów – 7 lipca – poświęcony będzie upamiętnieniu ofiar poprzez składanie wiązanek kwiatów przy tablicach pamiątkowych rozsianych po terenie powiatu legnickiego. Szczególnym miejscem będzie Katedra pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy, gdzie mieszkańcy wraz z przedstawicielami władz oddadzą hołd tym, których pamięć przetrwa mimo upływu lat.
To niezwykle ważne wydarzenie dla miasta i regionu, które przypomina o konieczności pielęgnowania prawdy historycznej oraz szacunku wobec ofiar dramatycznych wydarzeń sprzed ponad siedemdziesięciu lat.
Na podstawie: Powiat Legnica
Autor: krystian