Film i spotkanie z Michałem Zygmuntem o Odrze w Galerii Sztuki w sobotę o 17.00
W najbliższą sobotę mieszkańcy będą mieli okazję wziąć udział w niezwykłym wydarzeniu w Galerii Sztuki, które łączy sztukę filmową z ważnymi tematami ekologicznymi. Projekcja filmu „Przynoszę Ci dzikość” oraz spotkanie z jego bohaterem, Michałem Zygmuntem, to doskonała okazja do refleksji nad kondycją rzeki Odry oraz wpływem człowieka na środowisko.

Spotkanie z Michałem Zygmuntem – artystą i aktywistą

O godzinie 17.00 w Galerii Sztuki przy pl. Katedralnym 1 odbędzie się projekcja filmu „Przynoszę Ci dzikość”. Michał Zygmunt, bohater dokumentu, to nie tylko muzyk, ale także aktywista, który z pasją angażuje się w działania na rzecz ochrony rzeki Odry. Jego osobista historia, związana z tragicznymi wydarzeniami ekologicznymi, staje się impulsem do głębszej dyskusji na temat relacji człowieka z naturą.

Film jako narzędzie refleksji nad ekologią

Dokument, reżyserowany przez Dyba Lach, przedstawia 40-dniową podróż Michała Zygmunta, który postanowił przepłynąć 1300 km tradycyjną drewnianą łodzią. Jego celem było symboliczne odzyskanie dzikości rzeki, która w ostatnich latach zmaga się z poważnymi zagrożeniami ekologicznymi. „Dziś, gdy woda pokazała swą dramatyczną potęgę żywiołu, tym bardziej w ten kameralny sposób chcemy pochylić się nad nieszczęściem ofiar powodzi” – mówi Justyna Teodorczyk, dyrektorka galerii, podkreślając wagę tego wydarzenia.

Refleksja nad przyszłością rzek i natury

Film nie tylko dokumentuje zmagania Michała, ale także stawia pytania o przyszłość rzek i ich mieszkańców. W trakcie projekcji widzowie będą mogli usłyszeć o katastrofie ekologicznej na Odrze, która miała miejsce w 2022 roku, oraz o tym, jak wpływa ona na życie lokalnych społeczności. Po seansie Michał Zygmunt poprowadzi rozmowę, w której poruszy kluczowe tematy związane z ekosystemami i ich ochroną.

Wydarzenie, które łączy sztukę, ekologię i lokalną społeczność, zapowiada się jako wyjątkowe doświadczenie. Uczestnicy będą mogli skorzystać z leżaków, napić się kawy oraz wziąć udział w dyskusji, która z pewnością zainspiruje do działania na rzecz ochrony środowiska.


Na podstawie: UM Legnica